A legtöbben inkább kihajítanánk a mérleget a fürdőszoba ablakon, minthogy rálépjük és szembesüljünk az aktuális testsúlyunkkal. Azonban, ha a fogyás a célod, a mérleg hasznos társad lehet ebben. Olvasd el az alábbi trükköket, hogy a legközelebbi mérlegelés ne érjen traumaként, és hogy megtudd, miként lehet segítségedre az eredményes fogyókúrában.
Miért nem látjuk a fogyást a mérlegen?
A fogyókúrával jelentősen változtatsz az életmódodon: diétába kezdesz és legalább heti 3-5 alkalommal beiktatod a testmozgást. Érzed, hogy egyre erősebb vagy, a ruháid sokkal csinosabban állnak rajtad, a tükörben is karcsúbbnak látod magad, ám amikor mérlegre állsz, sokkol az eredmény: nemhogy kevesebb kiló lennél, hanem még híztál is. Hogy lehetséges mindez? Már biztosan hallottad, hogy az izom többet nyom, mint a zsír, pontosabban, az izom sűrűbb szövet, mint a zsír. Így, ha zsírt vesztesz, de izmot építesz, egy normál mérleg ugyanazt a súlyt fogja mutatni, mint korábban, sőt az is lehetséges, hogy többet. Habár az elért eredmény valójában nagyszerű, a mérlegre állva mégis rémesen fogod érezni magad.
Wellness Cafe tipp: Szerezz be egy olyan mérleget, amely a testsúly mellett mutatja a testzsír százalékot is, így pontosabb képet kaphatsz a testedben végbe menő változásokról. A saját tested használd egyfajta „második mérlegként”, ha tónusosabb vagy és csinosabban állnak rajtad a ruhák, a kitartásod biztosan nem volt eredménytelen!
Mikor mérjük magunkat?
A legjobb időpont a mérlegelésre a kora reggel, amikor már használtad a mellékhelyiséget, de még nem etted meg a reggelidet. Ekkor lesz ugyanis a legpontosabb a mérlegen látható szám. Ha a reggeli mérlegelés nem illeszthető be a napirendedbe, bizonyosodj meg róla, hogy a napnak mindig ugyanabban a szakaszában méred meg a súlyod, és ugyanazon a mérlegen, ezáltal az eredmény következetes lesz.
A kutatások alapján a péntek a legjobb nap arra, hogy lemérd a fogyókúrád sikerét. Ennek az az oka, hogy a legtöbb ember hétvégén hajlamosabb hízni, mivel ilyenkor többet esznek, vendégségbe járnak, az esti bulin megisznak pár koktélt és az edzés helyett inkább pihennek, feltöltődnek. Hétfőn minden visszatér a normális kerékvágásba: folytatják a diétát és újra elmennek az edzőterembe, ezért a fogyás leginkább péntekre kimutatható.
Milyen időközönként mérjük magunkat?
A mérlegelés nem kell, hogy napi szokás legyen. Ha minden egyes nap mérlegre állsz, vagy esetleg minden másnap, azt fogod tapasztalni, hogy a súlyod állandóan ingadozik. Ez azért van, mert az aktuális testsúlyod függ attól, hogy éppen mit ettél vagy ittál, mennyi sót vittél be a szervezetedbe (a nátrium vízvisszatartást eredményez), mikor voltál utoljára a mellékhelyiségben, mennyit izzadtál edzésen és még sorolhatnánk. Ezek a kis súlyváltozások elveszik az önbizalmad, sőt totális kudarcként értékelve, akár feladhatod miattuk a fogyókúrád is. Hogy lásd a fejlődést, teljesen elegendő hetente egyszer mérlegre állni!
Szükséges-e rendszeresen mérni a testsúlyunkat?
A legtöbb ember nem áll mérlegre, csak évente egyszer, szűrővizsgálat alkalmával, ami nem éppen ideális. Ha a fogyás a célod, nem elegendő arra figyelni, hogyan érzed magad a testedben, mert ez nem ad pontos visszajelzést a diétád eredményéről, különösen akkor nem, ha bő jóganadrágban edzel nap mint nap. Ha azok közé tartozol, akiknek a mérlegelés leginkább bosszúságot okoz, használd heti egyszer, vagy kétszer egy hónapban. Tudatosítsd magadban, hogy a mérlegen látható szám visszajelzés az egészségedről, amelyből megtudhatod, hogy mikor kell visszaszorítani picit az evést és növelni az edzőteremben eltöltött órák számát, vagy éppen mikor dőlhetsz hátra egy mosollyal az arcodon, mert mindent tökéletesen csinálsz.
Fotó: Profimedia – Red Dot