Főoldal > DIÉTA > Diétás tévedések, avagy miért nem fogyok?

Diétás tévedések, avagy miért nem fogyok?

diétaegészségéletmódfogyásgasztrotáplálkozás
0

Írta:

FittAnyu, vagyis Varga-Nagy Judit igyekszik segíteni, hogy mik lehetnek azok a “rejtett” okok, amelyek miatt nem tudsz fogyni! Mit

FittAnyu, vagyis Varga-Nagy Judit igyekszik segíteni, hogy mik lehetnek azok a “rejtett” okok, amelyek miatt nem tudsz fogyni!

Mit csinálok rosszul? Miért nem fogyok? Pedig diétásan étkezem… Ezek azok a gondolatok, amelyek jónéhány diétázót gyötörnek, amikor a mérleg nyelve nem mutat kevesebbet. Valószínűleg ők azok, akik a következő ételeket gyakran fogyasztják azzal a meggyőződéssel, hogy fogyókúráznak. Lehet, hogy Te is ebbe a hibába estél?

fittanyu.jpg ()A következőkben megosztok veletek néhány olyan ételféleséget, amelyek évekkel ezelőtt még engem is félrevezetettek, és én sem értettem, mit csinálok rosszul, miért nincs olyan alakom, amit valóban szeretnék, hiába sportolok, nem érem el a célom. Ez egészen addig tartott, amíg el nem kezdtem az aerobikos pályafutásomat, és megfelelő ismereteket szereztem a táplálkozásról, különféle diétákról.

1. Zab, zabfalatok

Ismerős? Reklámok tucatjai hangoztatják, ha zabot tartalmazó kekszeket, rágcsákat eszel, jól csinálod, mert egészségesen, diétásan étkezel. A zab alacsony glikémiás indexű, alapvető szénhidrát, magas rosttartalommal, lassan szívódik fel, sokáig jóllakottság-érzést biztosít, tehát ideális kiegészítője a diétának. Csakhogy mindezek a tények a nyers zabra vonatkoznak. Azok a kekszek, amelyek zabot tartalmaznak, és ezerrel nyomják őket a tv-ben, alkalmatlanok arra, hogy a zabot helyettesítsék. Minimális zabmennyiség van bennük, viszont annál több cukor és fehér liszt. A kalóriatartalmát pedig érdemes összahasonlítani egy tábal csokiéval. Ugye, hogy már nem is annyira diétás?

2. Kukoricapehely, csokis müzli

Sajnos ezeket a termékeket is elfelejtheted egy diéta során, ezekkel is hasonló a helyzet, mint a zabbal. A hozzájuk tartozó marketingszöveg nagyon jó: friss, fitt, karcsú,  vidám leszel, ha ezt eszed. A baj csak az, hogy ez nem fedi a valóságot, az igen magas cukor- és zsírtartalom mellett igen nehezen lehetne fogyni. A müzli esetében a legjobb, ha olyat választassz, ami láthatóan csak gabonaféléket, esetleg gyümölcsöt tartalmaz, vagy te magad állítod össze.

3. Sok gyümölcs, gyümölcslé

Sok fogyókúra alapoz gyümölcsnapra, illetve ajánlja, hogy a diéta során egyél sok gyümölcsöt. A gyümölcs maga nem más, mint fruktóz és víz (a rosttartalom, és a vitamin és ásványianyag-tartalmon felül). A fruktóz pedig egy cukorfajta, amit a fogyókúra során nem túl szerencsés bevinni a szervezetbe, ha azt akarod, hogy a mérleg nyelve kevesebbet mutasson. A
A fruktóz vagy a májban szívódik fel (ez akkor történik, ha a máj glikogén raktárai üresek), vagy a vérkeringésbe kerülve zsírrá alakul.
Ez persze nem azt jelenti, hogy egyáltalán ne együnk gyümölcsöt, csak célszerű a reggeli részeként elfogyasztani, vagy közvetlenül az edzés után.

Kár lenne azt hinni, hogy a 100%-os gyümölcslevek diétásak. Minden ilyen jellegű ital gyümölcssűrítményből készül, nem magát a gyümölcsöt préselik le, illetve sok hozzáadott cukrot is tartalmaznak.

4. Teljes kiőrlésű termékek

fogyi2.jpg ()A teljes kiőrlésű gabonát tartalmazó termékek nagyobb vitamin- és ásványianyag- tartalommal rendelkeznek, és magasabb a rosttartalmuk is, amitől lassul a felszívódás, és tovább biztosítják a jóllakottság érzését. Mindemellett jó tudni, hogy mind a fehér lisztes, mind a teljes kiőrlésű termékeknek is nagyjából ugyanannyi a kalória- és szénhidráttartalma, tehát ha a fehérlisztes terméket lecseréled teljes kiőrlésűre, de ugyanannyit eszel, akkor nem sok mindent fogsz vele elérni. 

5. Tej

Élet, erő, egészség! Biztos mindenki hallotta ezt a szlogent a tejjel kapcsolatban. Sajnos ez ma már nem egészen állja meg a helyét, főleg azokkal a tej feliratú termékekkel kapcsolatban, amit a boltok polcairól veszünk le. Tartós tej… Mitől is tartós?
Az emberi szervezet csak az első néhány hónapban rendelkezik a tejcukor emésztéséhez szükséges enzimmel, ez is csak az anyatejre vonatkozik, és nem más állatok tejére. A felnőtt emberi szervezet nincs felkészülve emlős állatok tejének emésztésére. Sokakat puffaszt, számos savasító melléktermék keletkezik a tej emésztésekor. A kalcium is emészthetetlen környezetben van, így a szervezet sem tudja hasznosítani. A tej lassítja vagy meggátolja a fehérje felszívódást. Testépítők esetében ezért nem javasolják a turmixok tejjel való elkészítését, ugyanis edzés után a gyors felszívódásra van szükség, ezért célszerű a proteinturmixot vízzel hígítani.
 
6. Cukor helyett méz

Sokan hangoztatják, hogy a fogyókúrában cukor és édesítő helyett használjunk inkább mézet, mert természetes, magas az ásványianyag-tartalma, és nagyon hasznos a szervezet számára. Ami talán így is van, viszont 100 gr méz 300 kcal-t tartalmaz, és 82 gr cukrot. Ez viszont egy diétás étrendben nem túl szerencsés!

7. Fitness feliratok

Egyre népszerűbb a “fitness”, “fitt” feliratok feltüntetése a különböző termékeken, melyekre szívesen csapunk le az üzletekben, és még el is hisszük, hogy jól választottunk. Azonban az ilyen feliratú élelmiszerek esetében legyünk körültekintőek, ugyanis egy “fitness” feliratú müzli szelet, semmiben nem különbözik egy felirat nélkülitől. Célszerű az összetételét megnézni ezeknek a termékeknek, (kalória, szénhidrát, cukor, zsírtartalom)  és ez alapján eldönteni, hogy belefér-e az étrendedbe.

 
Ha diétába kezdesz, érdemes előtte körüljárni egy picit a témát, nem ész nélkül belekezdeni mindenféle “csodakúrába”, és bedőlni reklámoknak!

Ha kíváncsi vagy FittAnyu további tippjeire, blogbejegyzéseire, receptjeire, vagy szívesen olvasnád egy kisgyermekes anyuka tanácsait arról, hogyan étkezz és mozogj, kattints FittAnyu honlapjára, vagy keresd a Facebook-on!

Fotó: Profimedia – Red Dot


További cikkeink a témában

Kövess Facebook-on!
X