A fogyás, a szívbetegségek kockázatának csökkentése és a jobb közérzet titka, hogy felpakold a tányérodat zsírral. Persze nem mindegy, hogy milyennel!
Melyek a jó zsírok, és miért van rájuk szükség? A telítetlen zsírok olyan betegségeket gátló antioxidánsokat tartalmaznak, mint az E-vitamin. Kimutatták, hogy segítenek csökkenteni a magas koleszterinszintet, így kisebb a szívbetegségek kialakulásának kockázata is. Ráadásul az omega-6 és az omega-3 zsírsavak fontos szerepet játszanak számos testfunkciónk, mint például az immunrendszerünk és a szívünk megfelelő működésében. Ha fogyni szeretnél, íme még egy fontos ok a jó zsírok fogyasztására: az egyszeresen telítetlen zsírsavak segítenek elégetni a hasi zsírt.
Míg az egyszeresen és a többszörösen telítetlen zsírokra kifejezetten szükségünk van, az étrendedben lévő kevés telített zsír sem okoz akkora problémát, mint korábban gondolták. A közelmúltban végzett vizsgálatok azt sugallják, hogy a tejben, sajtban és a húsokban lévő telített zsírok nem olyan károsak, mint ezt megelőzően hitték, hiszen nem találják az összefüggést a telített zsírban gazdag étrend és a szívbetegségek megnövekedett kockázata között. Itt van például a kókuszolaj is, amely növényi alapú telített zsír, és az újabb vizsgálatok szerint valójában a „jó” koleszterin, a HDL szintjét emeli.
A jelenlegi iránymutatások még mindig azt az érzetet keltik, hogy korlátozni kell a telített és a transzzsírsavak bevitelét, így valójában neked kell eldöntened, hogy ebben az átmeneti időszakban, amíg nem végeznek átütő erejű kutatásokat, melyik étkezési iskolát követed.
Amit összességében ki lehet jelenteni, hogy maga a zsírfogyasztás nem rossz dolog, ha mérsékelten történik. Ne felejtsd el, hogy a jó és a rossz zsírok továbbra is kalóriákban dúsak, ezt tartsd szem előtt, amikor megtervezed az étrendedet. A mostani táplálkozási irányelvek szerint a napi 2000 kalóriás étrend esetében a zsír, beleértve az egészségeseket is, nem haladhatja meg a 65 grammot. A legegyszerűbb talán az alacsony minőségű szénhidrátokat, vagy más, telített zsírokban gazdag ételeket helyettesíteni az egyszeresen vagy többszörösen telített zsírokban gazdagabb ételekkel, így nem kell tartani az extra kalóriáktól.
Fotó: 123RF