Ki nem szeret a szabadban sütni és enni? Amit egy grillpartin készült étel produkálni tud, nehezen lehet visszaadni a konyhában.
Ám néhányan félnek a nyílt lángtól, a füsttől, a magas hőmérséklettől, amik a grillezés velejárói. Ráadásul az égés során sajnos rákkeltő anyagok is keletkezhetnek: heterociklikus aminok (HCA) és policiklikus aromás szénhidrogének (PAH). Érdemes tehát odafigyelni, és betartani a grillezés szabályait!
A következő stratégiákkal nincs okod aggodalomra, nyugodtan megtarthatod a kerti partidat, és egészséges étellel kínálhatod a vendégeidet!
1. Távolítsd el a zsírt!
Amikor felszeleteled a húst, ügyelj rá, hogy a nagyon zsíros részeket is vágd le róla. De ennél is fontosabb, hogy grillezés előtt csepegtesd le róla a felesleges páclét. Így kevésbé fog füstölni a sütő, és kevesebb káros égésterméket fogsz belélegezni.
2. Vágd vékonyabbra!
A kisebb, vékonyabb hússzeletek sokkal hamarabb megsülnek, így kevesebb ideig kell a lángokhoz közel tartanod. Max. 10 centiméterre tartsd az ételt a faszénhez vagy a gázrózsa lángjaihoz, és forgasd meg gyakran. Kerüld a túlsütést, az elszenesedett részeket pedig vágd le, azt nem egészséges megenni.
3. Spórolj a cukorral!
Használj ecet- vagy citrus alapú pácokat. Ha túl sok cukrot vagy mézet teszel bele, a végén még szénégetőt nyithatsz. A cukortartalmú pácokat csak a grillezés utolsó pár percben szabad a húsra kenni, így megakadályozhatod, hogy már égjen a finom husi felszíne, mielőtt a belseje egyáltalán átsülne.
4. Próbáld ki a fűszernövényeket!
Ha antioxidánsban gazdag, friss fűszernövényeket is használsz, mint például a rozmaring, a kakukkfű vagy a bazsalikom, a pác egy plusz védelmet fog nyújtani az égés ellen. Így garantáltan ehető marad a vacsorád.
Wellandfit tipp: Figyeld meg a sütőd „forró pontjait”, itt a legnagyobb a tűz. Mielőtt minden pácolt húst a rácsra dobnál, érdemes letesztelni egy szelettel, hol csapnak a legmagasabbra lángnyelvek. Ezeket a részeket még nagyobb körültekintéssel használd!