Miért jönnek vissza a kilók? A folyamatosan ingadozó testsúlyért hibáztathatjuk a fogyókúra alatt titokban elmajszolt csokiszeleteket és fagyigombócokat, vagy akár a szerencsétlen csillagállást is, ám az okokért sokkal inkább a biológia, az evolúció és a berögzült rossz szokások felelősek. Lássuk, melyek ezek! 1. A tartósan alacsony energiabeviteltől lelassul az anyagcseréd!A szigorú diéták alkalmával kevesebb tápanyagot […]
Miért jönnek vissza a kilók?
A folyamatosan ingadozó testsúlyért hibáztathatjuk a fogyókúra alatt titokban elmajszolt csokiszeleteket és fagyigombócokat, vagy akár a szerencsétlen csillagállást is, ám az okokért sokkal inkább a biológia, az evolúció és a berögzült rossz szokások felelősek. Lássuk, melyek ezek!
1. A tartósan alacsony energiabeviteltől lelassul az anyagcseréd!
A szigorú diéták alkalmával kevesebb tápanyagot viszünk a szervezetünkbe, mint amennyit korábban megszoktunk. Márpedig ha a testünk kevesebb energiát kap, alacsonyabb fordulatszámra állítja az alapanyagcserét, hogy a kevesebb energia ellenére is minden életfunkciót biztosítani tudjon. Ezért ne csodálkozz, hogy a diéta végeztével a bevitt tápanyagokat gőzerővel raktározni kezdi, és a leadott kilók kamatostul visszatérnek. Ezzel a védekező-mechanizmussal igyekszik a szervezet felkészülni a következő nagy koplalásra, hiszen azt szokta meg tőled, hogy nem mindig kap táplálékot.
2. Rosszul választottál fogyókúrát!
A gyors fogyás reményében hajlamosak vagyunk olyan diétát választani, ami valóban szép eredménnyel kecsegtet, ugyanakkor az étkezési szokásokat és az életmódot hosszútávon nem befolyásolja. Ráadásul a látványos sikereket ígérő módszerek legtöbbször nagyon egészségtelenek, hiszen többnyire minimális vagy egyoldalú tápanyagbevitelt írnak elő. Arról nem is beszélve, hogy a hirtelen bekövetkező fogyás és a súlyingadozás egészségügyi kockázatokat is hordoz magában (lásd keretes anyagunkat).
3. Soha nem reggelizel!
Reggelente általában kapkodsz, nincs időd semmire, esetleg nem kívánod az ételt? Úgy gondolod, hogy ha ilyenkor mellőzöd az evést, nemcsak időt spórolsz, de a szaporodó kilóknak sem adsz esélyt? Tévedsz! Ha kihagyod a reggelit, a vércukorszinted a normális szint alá esik, amitől ellenállhatatlan vágyat érzel majd valami kalóriabomba elfogyasztása iránt, csak hogy gyorsan energiához juss. Ám ezzel ártasz az alakodnak, mert a vércukorszint hirtelen emelkedésével tekintélyes mennyiségű inzulin kerül a véráramba, ami gyorsan eltávolítja a cukrot és a felesleget zsírrá alakítja.
4. Nem mozogsz eleget!
Egy diéta ritkán hozza meg a várva várt eredményt, ha nem egészül ki testmozgással. Már csak azért is érdemes sportolásba kezdeni, mert az így leadott kilók ritkábban vándorolnak vissza, és bőrt is feszesebbé varázsolhatjuk a testedzéssel. Ezért érdemes legalább heti két-három alkalommal időt áldozni rá!
5. Össze-vissza eszel!
Amikor éppen nem diétázol, nagyjából úgy táplálkozol, hogy kihagyod a reggelit, gyorskaját ebédelsz, hazafelé menet elmajszolsz néhány péksütit, este pedig belakmározol abból, amit a hűtőben találsz? Néhány hét múlva pedig újból drasztikus fogyókúrába fogsz, mert a kilók csak jönnek és jönnek? Vigyázz, mert a tested nem tud alkalmazkodni a rendszertelen életmódhoz és a szélsőséges étkezési szokásaidhoz, így nem csoda, hogy elkezd tartalékolni.
A hosszútávú siker titka
– Állj gyakran a mérlegre!
Egy felmérés szerint, azok, akik rendszeresen ellenőrzik testsúlyukat, nagyobb eséllyel őrzik meg alakjukat szemben azokkal, akik csak alkalomszerűen állnak a mérlegre.
Tipp: A mindennapi ellenőrzés azért túlzás, de hetente kétszer-háromszor tanácsos megmérni a súlyodat. Így a kisebb ingadozásokra is fény derülhet, a gyakori testsúlyellenőrzésnek és a tudatos táplálkozásnak köszönhetően pedig nem érhetnek kellemetlen meglepetések.
– Tudatosan állítsd össze a menüdet!
A túlsúly kialakulásáért elsősorban nem a sok étel, hanem a rosszul összeállított étrend okolható: a vitaminszegény táplálkozás, a magas zsír- és szénhidráttartalmú készételek és az „üres kalóriák” mértéktelen fogyasztása tehető felelőssé a pluszkilók lerakódásáért.
Tipp: A magas rosttartalmú ételekkel (pl. teljes kiőrlésű pékáruk) hamarabb eléred a jóllakottság érzését, mert megakadályozzák a túlevést és hosszútávon az elhízást is.
– Iktasd ki a szénhidrátot a vacsorádból!
Mivel este a szervezet már „pihenő üzemmódba” kapcsol, a vacsorára megevett kalóriákból raktározódik el a legtöbb. Ez a kilóidra nézve akkor veszélyes, ha nem megfelelően állítod össze az esti menüt.
Tipp: Vacsorára már ne egyél magas szénhidráttartalmú ételeket, például tésztaféléket, édességeket, krumplit, fehér kenyeret. Inkább részesítsd előnyben a fehérjedús fogásokat: a sovány húsokat és tejtermékeket, persze a mennyiségre ebben az esetben is ügyelj! Ha ebéd után beiktatsz egy fehérjében gazdag uzsonnát, este már nem leszel olyan éhes!
A témáról bővebben a Wellness magazin augusztusi számában olvashatsz!
A jojóeffektus káros hatásai
– Narancsbőr-veszély
A fogyás és hízás gyakori váltakozása megviseli a bőrt, ezért egy idő után elveszíti rugalmasságát, nem beszélve a fogyási csíkokról, amelyek a hirtelen súlycsökkenés következményei.
– Nagyobb a veszélye az epekő kialakulásának
Mivel a fogyókúrák alkalmával általában a zsírbevitel csökken, a szervezet nem jut kellő mennyiségben olyan tápanyagokhoz, amelyek az epe meghajtásához szükségesek.
– Emésztési zavarok
Az anyagcsere működésének váltakozása (gyorsulása, illetve lassulása) megterheli az emésztőrendszert, ezért előfordulhat székrekedés, hányinger, vagy hasmenés.
– Az immunrendszer gyengülése
Az elégtelen tápanyagbevitel miatt a szervezet nem kapja meg az egészséges működéséhez szükséges ásványi anyagokat, vitaminokat, nyomelemeket, ezért fogékonyabbá válik a betegségekre. Ezen kívül nagyobb az esélye a hajhullásnak, a körmök töredezésének és a bőr kiszáradásának is.
– Rossz közérzet
A fogyókúrázás folyamatos kudarca ingerlékennyé, feszültté vagy éppen lehangolttá tehet, és rányomhatja bélyegét a hétköznapjaidra is. Az ingadozó kilók miatt fáradékonyabbá és aluszékonyabbá is válhatsz.
Képek forrása: Profimédia