Repedező, viszkető bőr, hólyagok, piros kiütések, hámlás. A fenti tünetek bármelyike előfordulhat azoknál, akik olyasmihez érnek hozzá, ami túlérzékenységi reakciót vált ki szervezetükben. Bár ezek csak azon a helyen keletkeznek, ahol az érzékenységet kiváltó anyag hozzáér, a diagnózis mégsem mindig egyszerű, ezért ha kontaktallergiára gyanakodunk, a leghelyesebb, ha szakorvoshoz, allergológushoz fordulunk. A tünetek ugyanis sokszor […]
Repedező, viszkető bőr, hólyagok, piros kiütések, hámlás. A fenti tünetek bármelyike előfordulhat azoknál, akik olyasmihez érnek hozzá, ami túlérzékenységi reakciót vált ki szervezetükben. Bár ezek csak azon a helyen keletkeznek, ahol az érzékenységet kiváltó anyag hozzáér, a diagnózis mégsem mindig egyszerű, ezért ha kontaktallergiára gyanakodunk, a leghelyesebb, ha szakorvoshoz, allergológushoz fordulunk. A tünetek ugyanis sokszor nehezen különböztethetők meg más, hasonló betegségektől, például valamilyen irritáló anyag miatti bőrgyulladástól, atópiás ekcémától, illetve az olyan bonyolultabb esetektől, amikor több probléma rakódott egymásra. Előfordul például, hogy az eredetileg atópiás ekcéma miatt szteroidkenőccsel kezelt beteg épp a szteroidkenőcsre válik allergiássá. A vakarás, dörzsölés pedig felszíni hámsérülést okoz, ami eleve megkönnyíti bármiféle kontaktallergia kialakulását. Az elhanyagolt gyulladás nagyon gyakran felülfertőződik, s a végeredményt az orvosnak kell kibogoznia, értelmeznie, hiszen négy különböző betegség rakódott egymásra. A kontaktallergén kimutatására az úgynevezett epikután tesztet használják. A 33 leggyakoribb allergént tartalmazó kivonatok mindegyikéből minimális mennyiséget juttatnak a páciens hátára, majd az eredményt 24, 48, végül 72 óra múlva leolvassák. Létezik fogászati kontaktallergének kimutatására szolgáló 15-ös sor és 24-es fémallergiasor is. Ha a tünetek ellenére negatív az eredmény, a páciens magával viheti orvosához a gyanúsnak ítélt anyagokat, s ezeket is tesztelik.
Már a tünetekért felelős anyag felderítése sem egyszerű, hiszen jelenleg mintegy 3500 allergént ismerünk. A gyógyítás pedig, bár egyszerűnek tűnik, valójában nagyon is nehéz, soklépcsős folyamat. A legfontosabb, amit tehetünk: a kontaktallergén teljes mellőzése. Ha ez nem vagy csak részben lehetséges, érdemes valamilyen védőöltözékkel kísérletezni, vagy ha munkahelyi allergénről van szó, akkor a diagnózis birtokában áthelyezést kérni más, allergénszegény munkakörbe. Rövid szteroidkenőcsös kezeléssel javítható a bőr állapota, majd egy viszonylag új szerrel, kalcineurin gátlóval kezelhető akár hosszú távon is. Nagyon fontos a bőr kiszáradásának megakadályozása, mert
a száraz, repedezett,
megvastagodott, hámló bőr mindenféle betegségre
sokkal fogékonyabb.
A 10 leggyakoribb allergén
1. Nikkel
Nehéz teljesen elkerülni, mert szinte minden bizsuban megtalálható, de készülnek még belőle fémgombok, evőeszközök, sőt még méhen belüli fogamzásgátló eszközök is.
Ha nikkelallergiája van, keresse a „nickel-frei” feliratot!
2. Kobalt
Csillogó, ezüstszürke fém, melyet gyakran ötvöznek a nikkellel, ezért aki allergiás rá, jobb, ha a nikkelt is kerüli. Hajfestékben, izzadásgátlókban és persze a kobaltkék festékben is található.
3. Fragnance
Sok szépészeti termék dobozán olvasható ez a sok alkotóelemből álló koktél. De aki kicsit is allergiás, jobb, ha kerüli ezt a hozzávalót. Ez nem könnyű, mert nemcsak parfümökben, de arcszeszben, fogkrémben és italokban is megtalálható.
4. Perubalzsam
Ez az anyag az élő példája annak, hogy a természetes eredet még nem jelent biztonságot. Ez a gyantaszerű aromás anyag nagyszerű illatosítószer, így samponokban, kozmetikai szerekben, krémekben gyakori hozzávaló.
5. Latex
Gyakori allergén, ami babakortól hat, hiszen cumik, gumijátékok alapanyaga. De latex van a gumikesztyűben, a gumióvszerben, a fülhallgatóban és a gumipapucsban is. Szerencsére mindezeknek létezik latex mentes verziója is.
6. Tiomerzal
Higanytartalmú tartósító- és fertőtlenítő szer, amelyet régebben oltásokba tettek. Ma is megtalálható több kontaktlencse fertőtlenítő- és tároló-folyadékában, különösen az all-in-one fajtákban.
7. Neomycin
Hatékony antibiotikum, amely kenőcsökben, szemcseppekben, kozmetikumokban, dezodorokban, szappanokban és még állateleségben is előfordulhat.
8. Formaldehid
Széleskörűen alkalmazott tartósítószer, háztartási tisztítószerekben, kozmetikumokban és még papíripari termékekben is megtalálható.
9. Quaternium 15
Kozmetikumokban, főleg önbarnítókban, samponokban, körömlakkban és napozószerekben előforduló tartósítószer.De festékekben lakkokban és fényező anyagokban is előfordul.
10. Króm
A cement egyik összetevője, így a jellegzetes kőművesbetegség okozója. Cserzőanyagként is használatos, sötét cipőket kezelnek vele. Mivel szinte mindig kioldódik, a talpon, sarkon okoz jellegzetes tüneteket.
A témáról bővebben a Nők Lapja Egészség magazin júliusi számában olvashatsz!
Képek forrása: Profimédia