Főoldal > EGÉSZSÉG > A legjobb tanácsok rossz lehelet ellen

A legjobb tanácsok rossz lehelet ellen

leheletszájszag
0

Írta:

Napjainkban alapkövetelménynek számít a megfelelő higiénia, és ebbe a fogak, valamint a száj á

Napjainkban alapkövetelménynek számít a megfelelő higiénia, és ebbe a fogak, valamint a száj ápolása is beletartozik. Éppen ezért kínos, mikor leheletünk közel sem nevezhető frissnek és üdének, főleg, ha ez huzamosabb ideig fennáll. Az esetek többségében ez megelőzhető, illetve kezelhető jó minőségű fogkrém és szájvíz rendszeres használatával, viszont olykor előfordul, hogy komolyabb betegség áll a kellemetlen lehelet hátterében és nem a higiénia elhanyagolása.

Alapos szájhigiénia

A megfelelő szájhigiénia elengedhetetlen az üde lehelethez, így ha kimarad egy-egy fogmosás, ne csodálkozzunk, ha kissé eltávolodnak tőlünk az emberek. Persze van, hogy bizonyos ételek után hosszan sikáljuk a fogainkat, mégis lehet rajtunk érezni egyfajta kellemetlen szagot, ez azonban kis idő múlva elmúlik.

Ahhoz, hogy megőrizhessük frissességünket, fontos a napi kétszeri, vagy háromszori fogmosás, lehetőség szerint kiegészítve szájvízzel és fogselyemmel. Sokan úgy gondolják, hogy a szájhigiéniát is túlzásba lehet vinni, ez azonban így nem igaz. Valóban, a szájban lévő baktériumok egy részére szükségünk van, de ha megfelelő készítményeket használunk, akkor ezek a mikroorganizmusok nem tűnnek el. Ha félünk, hogy a gyakori szájvízzel elpusztíthatjuk őket, akkor keressünk természetes anyagokból készült termékeket, így biztosan nem okozunk semmi kárt.

Amikor betegséget jelez

Olykor előfordul, hogy a kellemetlen szájszag hívja fel valamilyen betegségre a figyelmünket, így akár hálásak is lehetünk, hogy van, ami jelzi, hogy nincs minden rendben a szervezetünkben.

lehelet2.jpg ()Fogproblémák

A legtöbb ember csak akkor megy fogorvoshoz, ha fájdalmai vannak, pedig van, hogy egy lyukas fogat meg sem érzünk, hát még a fogkövet! Pedig mindkettő okozhat rossz leheletet, és ha nem kezelik időben, akkor komolyabb problémákhoz vezethetnek. A lyukas fog, mint tudjuk, magától nem gyógyul be, sőt, egyre csak súlyosbodik, így ha nem látják el szakszerűen idejében, akkor vagy fájdalmas gyökérkezelés, vagy pedig a fog kihúzása lehet az egyetlen megoldás. A fogkővel szintén kevesen foglalkoznak, pedig fogínysorvadáshoz, majd a fogak kihullásához vezethet, így nem árt rendszeresen eltávolíttatni.

Mandulagyulladás

Bármennyire is érdekes, a mandulagyulladást nem mindig jelzi torokfájás, vagy láz, sokszor csupán a rossz lehelet hívja fel a figyelmünket a betegségre. A fertőzés következtében a mandula felszínén baktériumok telepednek meg, melyek úgynevezett mandulaköveket képeznek, amik egy idő után szabad szemmel is láthatóak lesznek. Ezek fémes ízt, valamint szájszagot eredményeznek, és ha visszatérően jelentkezik, akkor a mandulák kivételét szokták javasolni.

Cukorbetegség

A cukorbetegség hazánkban népbetegségnek számít. Sőt, sokan vannak olyanok is, akik nem is tudnak róla, mivel általában akkor diagnosztizálják, amikor már komolyabb tüneteket okoz. Pedig az első jelzése a szervezetünknek az acetonszagú lehelet, mivel a zsírok lebontásához megfelelő mennyiségű cukor szükséges, annak hiányában acetecetsavvá alakul. Amennyiben kezelésre kerül a betegség, mindez normalizálódik.

Praktikák a rossz lehelet ellen

– sok folyadék (a rossz leheletet okozhatja szájszárazság is)

– friss petrezselyem vagy szegfűszeg rágcsálása

– fodormentás öblögetés

– teafaolajos ínyecsetelés, higítva öblögetés

– lúgosító kúra

Fotó: Profimedia – Red Dot


További cikkeink a témában

Kövess Facebook-on!
X