Egy tanulmány szerint a fájdalomcsillapítók nagyban megnövelik a szívroham és a stroke kockázatát.
Hatmillió felírt recepttel, a diklofenák nevű hatóanyagot tartalmazó gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító volt a tavalyi év sztárja Nagy-Britanniában, adta hírül a Plos Medicine orvosi szakfolyóirat. Egy friss kutatás szerint mindazok, akik szedik a gyógyszert 40%-kal nagyobb eséllyel kaphatnak szívrohamot vagy stroke-ot, mint a fájdalomcsillapítóval nem élő társaik. Összesen 17 millió receptet írtak fel fájdalomcsillapításra illetve gyulladáscsökkentésre 2010-ben, így különösen fontos, hogy mind az orvosok, mind pedig a betegek tisztában legyenek a veszélyekkel.
…kérdezze meg kezelőorvosát gyógyszerészét
„Bár a kardiovaszkuláris kockázat ismert, gyakran nem vesznek róla tudomást. A fájdalomcsillapítók megválasztásánál mind a páciensek mind pedig az orvosok számára hasznos lenne, ha a piacon lévő szerek előnyeit és hátrányait jobban ismernék. ” – mondta Dr. Patricia McGettigan, a kutatást végző orvoscsoport vezetője. „Tavaly például a diklofenák volt a leggyakrabban használt szer Angliában, de kiderült, hogy 40%-kal növeli a kardiovaszkuláris megbetegedések kockázatát. Nagy dózisban alkalmazva pedig akár a duplájára is nőhet ez az érték. A naproxen nevű hatóanyagot tartalmazó gyógyszert csupán feleannyiszor írták fel, pedig jó alternatíva, hiszen akármilyen dózisban használják is, nem kockázatos.” – tette hozzá a Hull York Medical School professzora.
Ez természetesen nem azt jelenti, hogy teljesen száműzni kell a gyógyszeres dobozból a diklofenákot tartalmazó szereket, hiszen egy egészséges szervezet számára nem jelent igazi veszélyt, csupán a szívproblémákkal küzdőknek kell jobban odafigyelniük. „Egy egészséges felnőtt nő esetében 0,1% a szívroham esélye, tehát a megnövekedett kockázattal is jelentéktelennek mondható az érték.” – nyugtatott meg mindenkit Dr. McGettigan. A forgalomba hozott gyógyszereket vizsgáló szervezet is arra biztatja az embereket, hogy ne hagyják abba a fájdalomcsillapítók szedését, csupán konzultáljanak előtte orvosukkal. „Minden gyógyszernek vannak mellékhatásai. Nem létezik hatásos gyógyszer mellékhatások nélkül.” – mondta a szervezet szóvivője. Tehát ha a páciens zöld utat kap háziorvosától és nem viszi túlzásba az adagokat, akkor nincs mitől tartani.
Gyógynövények minden korban
Azoknak, akik továbbra is bizalmatlanok, vagy a természetes gyógymódok hívei, érdemes elmélyedni a népi alternatívákban, hiszen a gyógyszergyárak térnyerése előtt is tudtak enyhíteni a kisebb fájdalmakon. A gyógynövényeket a fájdalom típusától függően többféle módon is lehet használni, vannak, amelyek belső fogyasztás útján – teák, főzetek formájában – fejtik ki hatásukat, másokat csak külsőleg – kenőcsként vagy borogatásként – lehet kockázat nélkül használni. A csak külsőleg használható fekete nadálytövet csodatevő növényként is emlegetik, mivel kitűnő sebgyógyító, gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító. A borsmenta mind külsőleg, mind pedig belsőleg alkalmazható: tea formájában a gyomorbántalmakat, olaj formájában pedig a mozgásszervi, izom- és idegfájdalmakat enyhíti. A fűzfa kérgéből nyert főzetet már az ókorban is használták láz és fájdalomcsillapításra, azóta a gyógyszeripar is felfedezte magának, és az aszpirin egyik legfőbb alkotóeleme lett. A lázon és fájdalmon kívül az ízületi és reumatikus fájdalmakat is csillapítja. Egy kis utánajárással pedig szinte minden kisebb bajra találhatunk természetes gyógymódot, ám az orvosi konzultációt ekkor sem szabad elhanyagolni.