Nyakunkon a betegségek szezonja – te is mindig elkapsz valamit? Étkezz okosan, hogy erősebb és ellenállóbb lehess a vírusokkal és a baktériumokkal szemben!
Egy friss felmérés szerint az influenzát akár 200 vírus is kiválthatja a szervezetben és évente több, mint 36 000 ember hal bele a szövődményeibe (középfülgyulladás, tüdőgyulladás, homlok-és melléküreg-gyulladás stb.). Ahhoz, hogy téged még a legkisebb megfázás se érjen utol, fogyaszd rendszeresen a következő ételeket!
1. Citrusok
Savanykás-kesernyés ízük miatt kevesen fogyasztják őket (maximum teában, süteményben, ízesítőként), pedig remek lúgosítók és rengeteg C-vitamin található bennük, ami az immunrendszer megfelelő működéséhez elengedhetetlen.
Tudtad? Rendszeres citrusfogyasztással 23%-kal kevesebb az esélye annak, hogy elkapj valamilyen megfázásos betegséget.
2. Hagymafélék
Nem a legkellemesebb leheletet biztosítják a hagymafélék, viszont erős gombaölő és gyulladásgátló hatásúak, csökkentik a koleszterinszintet, ráadásul teát is lehet belőlük készíteni! Magas a B1-, a B2-, a C-vitamin, a nikotinsav, a kálium és a kalcium, valamint a foszfor tartalmuk – tehát igazi gyógyászati kuriózumok!
Tudtad? Az influenzaszezonban egy kutatáson 142 emberből 62-nek adtak gyulladásgátló gyógyszert, míg 80-nal hagymaféléket fogyasztattak, naponta többször. Azok, akik a hagymaféléket ették, csak 24-en kapták el a betegséget, a gyógyszert szedők viszont 65-en lettek vírusosak.
3. Gyömbér
Már időszámításunk előtt is ezzel gyógyították magukat az emberek, Kínában pedig nagy tiszteletben tartott őshonos gyógynövény a gyömbér, hiszen étvágyjavító, hányingercsökkentő, köptető, görcsoldó antibakteriális szer, ami természetesen fertőtleníti ki a vírus az egész szervezetünkből.
4. Méz
Nemcsak a szépségápolásban tesz csodákat a méz, de az immunrendszerünket is kellően felturbózza egy kis természetes méz. Tele van antioxidánsokkal és antibakteriális hatóanyagokkal: nyugtatja a torkot, elpusztítja a bacilusokat és enyhíti a mélyről jövő köhögés tüneteit.
5. Probiotikus joghurt
A gyümölcsös, csokis ízesítésű joghurtoktól ne várj csodát, de a probiotikus készítmények egy olyan jótékony tejsavbaktériumot (Lactobacillus reuteri) tartalmaznak, amik segíti megerősíteni a szervezet ellenálló képességét növelni. Figyelem! Nem minden probiotikus készítmény tartalmaz ilyen hatóanyagot, először tehát nézzük utána, melyik márkától érdemes vásárolni.
6. Szelént tartalmazó ételek
Ha elég szelén van a szervezetedben, kevés az esélye annak, hogy bármilyen vírusba is belekeveredj, viszont ha hiányod van belőle, akár pajzsmirigy-alulműködésed is lehet. A hüvelyesekben, a tengeri herkentyűkben, a tejben, a tojásban és a halfélékben mind megtalálható a szelén, tehát bátran fogyassz belőlük!
Tudtad? Egy brazildió/paradió a napi szelénfogyasztásunk 100%-át fedezi, ezért érdemes meglátogatni a piacokat, bioboltokat néhány darabért!
7. Vörösbor
A benne található sok polifenolok hasonló hatást fejtenek ki, mint a probiotikumos joghurtban található tejsavbaktériumok: erősítik az immunrendszert, feltöltik a szervezetet antioxdiánsokkal, és nagyon magas C, valamint E-vitamin tartalma is van a vörösborra. Azért a mértéket tartsd: napi 125 ml fogyasztása ajánlott nőknek!
8. Gombafélék
Rengeteg bennük és vitamin és hatékonyan kiűzik a bacilusokat a szervezetből. Különösen igaz ez a Kínában és Japánban őshonos életelixírnek is nevezett Shiitake gombára, ami a benne lévő magas lentinánnak köszönhetően az immunrendszert védekezésre serkenti (a rákos megbetegedésekre is nagyon ajánlják).
Tudtad? A tudósok szerint a shiitake gombák fogyasztása 70%-os védettséget nyújt az influenza A-járvánnyal szemben.
Fotó: 123RF