A népi gyógyászatban rendkívül sokoldalúan használják a borókabogyót, ami igazából nem is bogyó, hanem a borókabokor fenyőtoboza. Elsősorban fűszerként ismert az indiai és az európai konyhában. A kis bogyó számos jótékony hatással rendelkezik.
Örökzöld
A ciprusfélék családjába tartozó örökzöldről van szó, ami éppen most, április-májusban virágzik. Termései az úgynevezett tobozbogyók két évig fejlődnek. A borókának az érett termését használják gyógyászati célra, ilyenkor már a színük barnás fekete, kékes hamvas bevonatuk alatt igen fényesek. Íze aromás, kesernyésen édes.
Gazdag antioxidánsokban
A borókabogyó nagy előnye, hogy gazdag antioxidánsokban, amelyek nem csak megszabadítanak a szervezetben lévő káros szabadgyököktől, de erősítik az immunrendszert és meggátolják a rák kialakulását is. A borókabogyóban lévő antioxidánsok megakadályozzák az agyproblémák, valamint a vérerek károsodásának kialakulását is. Erős antibakteriális tulajdonságokkal is rendelkezik.
Méregtelenít és fájdalmat csillapít
Kimossa a felesleges méreganyagokat a szervezetből és védi a veséket, mivel természetes vizelethajtó szer. A borókabogyóval kezelhető a reumás fájdalom és az ízületi gyulladás, valamint enyhíthető a fájdalom a törékeny izmokban és ízületekben.
Serkenti az emésztést
Rendszeres fogyasztása serkenti az emésztést, és általánosságban jó szélhajtószer is. Emiatt kezelhetőek vele az olyan gyomorproblémák, mint a puffadás és a székrekedés, de meggátolható a bélférgek elterjedése is. Mivel gyulladásgátló hatású, ezért kiválóan kezelhetőek vele a húgyúti fertőzések megbetegedése is.
Szívvédő
A bogyóban található anyagoknak (flavonoidok, antocianidok, proantocianidok) köszönhetően erősíti a szívizmot, növelve a szív terhelhetőségét. Megszünteti az anginás mellkasi fájdalmat, csökkenti a várnyomást, de a szívritmuszavar enyhítésére is alkalmas. Arra figyelni kell, hogy néhányan allergiásak lehetnek a borókabogyóra, ami viszketéssel, kiütésekkel, duzzanattal, valamint nehézlégzéssel jár. Aki ilyet tapasztal, azonnal kerülje a bogyó fogyasztását.
Fotó: 123RF