Az alkalmanként elfogyasztott szeszes italokkal természetesen nincs probléma, a rendszeres alkoholfogyasztás azonban már jelentős mértékben károsíthatja a szervezetet. A májproblémák mellett sok más, kevésbé ismert rizikótényezőt is rejt magában az, ha nem tartunk mértéket.
Hízáshoz vezet
Az alkoholtartalmú italok egytől-egyig hemzsegnek a kalóriában. Hiába fogadkozik az, aki csap egy görbe estét, hogy másnap keményebben edz, minimum egy maratoni távban kellene gondolkozni ahhoz, hogy a bevitt többletenergia elégjen. Egyszer-egyszer persze beleférnek a lazulós esték, de ha rendszeresen, akár minden nap fogyasztasz alkoholt, ne csodálkozz, ha egyre többet mutat alattad a mérleg.
Növeli a rák kockázatát
Aki a kelleténél többször önt fel a garatra, az növeli bizonyos daganatos megbetegedések kockázatát. Az alkohol lebontási folyamata közben ugyanis egy olyan mérgező vegyület keletkezik, amely a májba kerülve károsítja a sejtek DNS-ét. Így nő a száj-, torok-, nyelőcső-, máj-, gyomor- és mellrák kockázata is. Sőt, az alkohol hatására a vitamin- és ásványi-anyag szint is csökken, az alacsonyabb folsavszint pedig gyomorrák okozója is lehet.
Meggyengülnek a csontok
A sok alkohol még a csontokra is hatással van, méghozzá negatív irányban. Aki rendszeresen fogyaszt szeszes italokat, az növeli a csontritkulás kialakulásának kockázatát. Az alkohol hatására ugyanis a csontépítő sejtek mennyisége csökken, így azok sokkal sérülékenyebbek, törékenyebbek lesznek. Megbomlik a felépülési-lebomlási-felszívódási folyamat, külső védőrétegük eltűnik.
Veseproblémákat okoz
Nem csak a májra, a vesékre is igen veszélyes az alkohol, hiszen jelentősen megnőnek az egyes vesebetegségek kockázatai. Mivel a vesék feladata, hogy a mérgeket kiűzzék a szervezetből, abban az esetben, ha ezt a funkcióját nem tudja elvégezni, az egész immunrendszer működésére, gyengülésére hatással lehet az alkohol.
Fotó: 123RF