Ha ledönt a nátha vagy az influenza, és szívesen hívod segítségül a természet patikáját, akkor adunk pár tuti tippet a gyors gyógyuláshoz, és a hatásos immunerősítéshez.
Természetes antibiotikumként már elterjedt a méz és a fokhagyma, de rajtuk kívül is számos torokfertőtlenítő, vírusölő „szert” érdemes megismerni: a gyógyteáktól kezdve a légúttisztító illóolajokon át a zöldségekig.
Gyömbértea
Ha tea, akkor válaszd a gyömbért! A gyömbértea enyhíti a köhögést, csökkenti a torokfájást, és egyben a vírusokkal szemben is képes felvenni a harcot. Kínában és Indiában már évszázadok óta használják a gyömbért a megfázás kezelésére. Gazdag A-, C-, E-, B-komplex vitaminforrás, ezen kívül sok magnéziumot, foszfort, káliumot, szilíciumot, nátriumot, vasat, cinket, kalciumot és béta-karotint tartalmaz. Teljes mértékben felturbózza az immunrendszered. Izzadást idéz elő, ezért betegségek idején naponta többször is fogyaszthatod, hogy a benne lévő antivirális, méregtelenítő és gombaölő hatások érvényesülhessenek. A sima megfázás tüneteinek enyhítésére forralj fel egy liter vizet, keverj bele egy teáskanál őrölt gyömbért és törölköző alatt gőzölj vele! Igazi orvosság főleg, ha mézzel és citrommal kevered.
Balzsamolaj
Az illóolajok és aromaterápiás termékek közül a leghatásosabb nátha, megfázás, influenza ellen, ha eukaliptusz-, mentol-, kámfor-, és menta-tartalmuk is van. Ebben az egyik leghatásosabb a jegesmedve-cseppként is ismert balzsamolaj. Hatóanyagainak köszönhetően a bőrbe dörzsölve fokozhatja a vérkeringését, így segítve a regenerálódást. Légcsőhurut, nátha, köhögés és meghűlés esetén a halántékod, tarkód mindkét oldalát és az orrod alját érdemes bedörzsölni vele. De fürdők és inhalálás esetén is jól alkalmazható köszönve a mentol, borsmenta olaj, kámfor, eukaliptusz olaj, szegfűszeg olaj összetevőinek.
Vöröshagyma
A vöröshagymában található értékes fitovegyületeknek és élelmi rostoknak köszönhetően egészségügyi szempontból is értékes növény. Fogyasztása rendkívül hasznos, hiszen tartalmaz B1-, B2-, valamint C-vitamint, kalciumot, káliumot, jódot, foszfort, cinket, szelént, nikotinsavat és flavonoidokat is. Külsőleg és belsőleg is alkalmazható gyógyításra. Baktériumölő hatása régóta ismert. Kiváló megfázásos betegségek enyhítésére, köhögés csillapítására, a hurutos- és légúti megbetegedések kezelésére, de nem csak a hagyma, hanem a teája is. Ehhez forralj fel fél liter vizet, majd tegyél bele két fej vöröshagymát. Főzd 15-20 percig, de ügyelj arra, hogy az időközben elfőtt vizet pótolni kell. Amint iható hőmérsékletűre hűlt a tea már kortyolgathatod is.