Meg fogsz ijedni, mennyire káros a fültisztító pálcika használata!
Ha rendszeresen használsz fültisztító pálcikát, nemhogy megtisztítanád, inkább csak eltömíted és megrongálod a fülkürtödet!
Hogy miért?
Egy óvatlan mozdulattal könnyen a dobhártya felé nyomhatod a felgyülemlett fülzsírt, ami hallásproblémát (súlyos esetben dobhártya szakadást) csinál, de a vattapálcika alkalmazásával még mikrosérüléseket is okozhatsz a hallójáratodban, ahogyan a védőréteget képező fülviaszt is könnyen eltávolíthatod! A védő funkciót ellátó fülzsírt egyébként sem érdemes eltávolítani, mert a fülünk ki lesz téve a baktériumok támadásának, ráadásul jelentősen hámlani fog a bőrünk tőle. Ugye nem hangzik túl jól? A fülzsír eltávolítására tehát semmiféleképpen sem vattakorongos fültisztítót használj!
Akkor most tisztítsuk vagy ne?
A test belső szervei öntisztítóak, tehát semmi szükség rá, hogy fizikailag, külső behatással tisztítsuk meg őket (ez ugyanúgy érvényes a fülre, mint a nemi szervekre). Azonban a nátha, a rossz egészségügyi állapot, a párás környezet és a genetika könnyen hozzájárulhat ahhoz, hogy a termelt fülzsír olyan mértékben csomósodjon és szaporodjon, amit a fülünk már nem tud a saját erejével kitisztítani. Ilyenkor bizony szükség van egy alapos fültisztításra!
Honnan tudod, hogy jelentős fülzsírod van?
- A füled gyakran sípol, pattog és bedugul
- Rosszabbul hallasz rá
- Szédülékeny és fáradt vagy
- Ha a kisujjadat a fülbejáratod elé érinted, csomós, sárgás fülzsír tapad rá.
- Amennyiben fehér, száraz (a korpához hasonló) bőrdarabok tapadnak a kisujjadra túl gyakran tisztítod meg a füled és a bőröd elkezdett hámlani!
Hogyan tisztítsd meg a füled?
A patikákban kapható, hallójárat tisztító fülspray tökéletes megoldás lehet – főleg azoknak, akik gyakran járnak strandra, uszodába! A paraffinolaj védőréteget képez a hallójáratban, a beleszáradt fülzsír pedig feloldja, ezért hatásosan alkalmazható!
Wellness-tipp: Olajhasználat esetén spray formában alkalmazzuk a tisztítást, hiszen így biztosan nem öntjük tele a fülünket olajjal! A túlzott alkalmazása ugyanis átmeneti hallásgyengeséget, dugulásérzetet vált ki.
Ha a nátha miatt alakult ki fülprobléma, sokat inhaláljunk és használjunk orrcseppet!
Amennyiben a fülzsír még ezek után sem csökken, illetve hallásproblémákkal küszködsz, mindenképpen keress fel egy szakorvost!
Fotó: 123RF