Idegesség, hangulatzavar és a napjainkban olyan sok problémát okozó pánikbetegség is jelentkezhet a pajzsmirigy rendellenes működésénél. Miért nem gondolnak a páciensek és a háziorvosok egyből pajzsmirigy zavarra? Ezt is megtudjuk dr. Békési Gábor PhD-től, a Budai Endokrinközpont orvosától.
A pajzsmirigy zavarai népbetegségnek számítanak, a teljes lakosságra nézve az alulműködés több mint 4 százalékban, a túlzott működés pedig 1,4 százalékban fordul elő. Sok esetben nem derül ki időben a probléma, mert a tünetei sokszor enyhék, nehezen felismerhetőek, éppen ezért nem gondol senki a pajzsmirigy zavarra, a háziorvosok többsége sem, és számos beutalót kiosztanak, amire a megfelelő helyre jut a beteg. Pedig jó, ha tisztában vagyunk azzal, hogy a pajzsmirigy hormon szerepet játszik a szervezet anyagcseréjének szabályozásában, a növekedésben, a szexuális működésben, az agyi működésben is!
Számos szervünk funkcióját befolyásolja a pajzsmirigy hormon
Dr. Békési Gábor PhD, belgyógyász-endokrinológus, a Budai Endokrinközpont orvosa elmondta: nem tesz jót a stresszes életmód, az állandó idegesség, a hangulatváltozások. Veszélyeztető tényező a stressz, a lelki trauma, a mozgásszegény életmód, a helytelen táplálkozás, valamint a dohányzás és az alkoholfogyasztás. Túlműködésnél igen jellemző tünet a szapora szívverés, az idegesség, alulműködésnél pedig a depresszió. Ezeknél a problémáknál – amelyek rendszerint más tünetekkel együtt jelentkeznek –, nem érdemes külön-külön szakmai segítséget kérni, például azonnal pszichológushoz fordulni, a kiváltó okra, betegségre kell fényt deríteni, és a hatékony terápia esetén idővel megszűnik a jelentkező tünet is (erre kiváló példa a hajhullás, amelyet számos betegség okozhat, így pajzsmirigy zavar is, megfelelő kezeléssel pedig megszűnnek a problémák).
Egyetlen vérvétel
A pajzsmirigy betegség kialakulásában fontos szerepet játszik az örökletes hajlam, így amennyiben a családjában előfordult már valamilyen pajzsmirigy probléma, és megfigyelte magán a különböző, pajzsmirigy zavarra jellemző tüneteket, fontos a vérvétellel történő szűrés (egyszerűen megállapítható a vérben lévő hormonok mennyisége különböző labor paramétereket figyelve), amelynek részleteit beszélje meg szakorvosával!
Forrás: Budai Endokrinközpont