Főoldal > EGÉSZSÉG > Ilyen az inzulinrezisztencia kivizsgálása

Ilyen az inzulinrezisztencia kivizsgálása

anyagcserediétaegészségétkezésinzulininzulinrezisztenciaírszénhidrátvérvércukorszintvérvétel
0

Írta:

A vércukorszintet és az inzulinszintet is ellenőriztetni kell, amennyiben inzulinrezisztencia vizsgálatra jelentkezik.

Mire figyeljen a vizsgálat előtt és közben? Ezt is megkérdeztük dr. Koppány Viktóriától, a Budai Endokrinközpont PCOS és inzulinrezisztencia specialistájától.

Folyamatosan növekszik az inzulinrezisztenciával (IR) küzdők száma, több százezer nőt érint a probléma, és sajnos többen vannak olyanok, akik nem is tudnak betegségükről, mert nem mennek el a kivizsgálásra. A kezeletlen IR meddőséget, illetve olyan kellemetlen és látható tüneteket okoz, mint a fokozott szőrnövekedés vagy a különféle bőrprobléma, ráadásul akár 2-es típusú cukorbetegséghez is vezethet!

A pontos diagnózis felállításában endokrinológus szakorvos segít, kiegészülve a nőgyógyásszal, mert a tapasztalatok azt mutatják, a két szakma együttműködése szükséges a sikeres terápiához.

Kivizsgálás előtti teendő

Az inzulinrezisztencia vizsgálat éhgyomorra történik, előtte 10 órán keresztül nem szabad étkezni, és csak némi vizet vehet magához. A vizsgálat előtti gyógyszerek alkalmazását beszélje meg kezelő orvosával.

44441378 - vacuum tubes for collecting blood samples for screening test.

44441378 – vacuum tubes for collecting blood samples for screening test.

Cukorterheléses laborvizsgálat

A reggeli órákban elvégzett inzulinrezisztencia vizsgálat első lépése egy éhgyomri vércukormérés, majd ezt követően meghatározott mennyiségű (75 gramm) glükózt kell vízben feloldva öt perc alatt meginnia a páciensnek annak kiderítésére, hogy a cukor miként jelenik meg a vérben. Egyszerre szükséges értékelni a vércukorgörbét és az inzulingörbét, ennek érdekében a terheléses vizsgálat 0., 60. és 120. percében megmérik nem csupán a glükóz-, hanem az inzulinértékeket is (hárompontos vércukorterelés inzulinszintekkel).

Mit szabad és mit nem a vizsgálat alatt?

A vizsgálatok között mozogni nem szabad, mivel a mozgó izom jelentősen befolyásolhatja a vér-glükóz- és inzulinszintet. A vizsgálat ideje alatt étkezni nem lehet, folyadékból pedig csupán néhány korty fogyasztása megengedett.

A laboreredmény birtokában a szakorvosi konzultáció során értékelik ki az eredményeket. Amennyiben felmerül az IR, annak kezelésében legfontosabb az inzulinérzékenység helyreállítása. Ennek lehetőségei az életmódváltás (mozgás és helyes táplálkozás a megfelelő szakember, dietetikus, mozgásterapeuta segítségével), valamint a gyógyszeres kezelés.

Forrás: Budai Endokrinközpont


További cikkeink a témában

Kövess Facebook-on!
X