Az alacsony D-vitamin szint súlyos következményekkel járhat, és különösen gyermekkorban kap kiemelt figyelmet.
A D-vitamin zsírban oldódó vitamin, mely a szervezetben raktározódik. A D1, D2 és D3 vitaminok tartoznak a D-vitamin gyűjtőnév alá – magyarázza Dr. Polgár Marianne, gyermekorvos-gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa. A legjobban felhasználható formája a D3-vitamin, mely napfény hatására képződik a bőrben. Azonban nem csak a napfény, hanem a tápanyagok is fontos D-vitamin forrást jelentenek. Ilyenek a tejtermékek, tojás, tőkehal és tőkehal májának olaja.
A D-vitamin nem csupán a csontok épségét szolgálja, hanem szerepet játszik az immunrendszer működésében is. A téli hónapokban gyakran alakul ki D-vitamin hiány, amely a gyakori légúti fertőzések tüneteivel is összefüggésben állhat.
A hiányállapotot számos bélbetegség és gyógyszerekkel kapcsolatos probléma is okozhatja, mivel ezek megnehezítik a D-vitamin felszívódását. Gyermekkorban az alacsony D-vitamin szint egy sor tünettel járhat, mint a sápadt bőr, puha koponyacsontok és elgörbült alsó végtagok.
Panaszmentesen is érdemes évente D-vitamin szintet ellenőriztetni, hogy a hiányállapotokat megelőzhessük. A hiány meghatározása vérvizsgálat és csontsűrűség mérés révén történik. Az egyénre szabott D-vitamin kezelés segíthet a kóros tünetek megszüntetésében.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |