A vitaminpótlás nem mindegy, mikor és mivel történik.
Pótolni kell a hiányt, hogy helyreálljon a szervezet egészséges egyensúlya, de egyáltalán nem mindegy, hogy melyik vitamint mikor és mivel szedjük be.
Magnézium: A magnéziumról sokan azt gondolják, hogy étkezés után jó bevenni, pedig ilyenkor megköti a gyomorsavat . Ennek hatására nem sikerül megemészteni az elfogyasztott táplálékot, és kellemetlen tünetek léphetnek fel, mint például puffadás vagy gyomorégés. Bevételét éhgyomorra vagy két étkezés között ajánljuk.
Az edzés során fellépő izomgörcsök elkerülhetőek, ha testmozgás előtt magnéziumot veszünk magunkhoz. Nyugtató hatása miatt esti, lefekvés előtti szedése is indokolt. Felszívódását segítik a fehérjében dús ételek és a nem túl nagy mennyiségű kalcium.
Kalcium: A kalciumot a legcélszerűbb sportolás után bevenni, mivel ilyenkor épül be legjobban az izmokba. Aminosav táplálékkiegészítővel együtt fogyasztva a leghatásosabb. A kalciumot gyakran párosítják D-vitaminnal, amely hasznosulását támogatja. Felszívódását sok élelmiszer, illetve meleg ital gátolja, ezért ne fogyasszunk vele együtt brokkolit, spenótot, kávét vagy teát. A nagy mennyiségű C-vitamin kimossa a kalciumot a szervezetből.
Vas: A vasat éhgyomorra a legjobb befogadni. Ha vannak készítmények, amelyekből több adag adja a napi adagot, étkezések előtt fél órával szedjük be a vastablettát. A C-vitamin segíti a felszívódását, így érdemes ezzel együtt szedni. A magnézium viszont gátolja, ezért a kettő bevétele között teljen el pár óra.
Cink: A cinket étkezés előtt vagy után Két órával ajánlott beszedni. A szervezet nem képes tárolni, így folyamatos pótlására van szükség. A sportolók általában még több cinket veszítenek az izzadás során. Túladagolni sem szabad, 30 mg felett már mérgezési tünetek léphetnek fel, így ha fémes ízt érzünk a szánkban, azonnal csökkenteni kell a bevitt mennyiséget. Érdemes még tudni, hogy a cink szedése az A-vitamin szükségletet növeli.
A-vitamin: Az A-vitamin zsírban oldódik, így érdemes főétkezés után fogyasztani. Felszívódását az E-vitamin fokozza. Vigyázni kell arra, hogy a májban raktározódik, ezért túl lehet adagolni. Ez leggyakrabban fejfájásban, hajhullásban, menstruációs zavarokban, ízületi fájdalmakkal és gyomorpanaszokkal mutatkozik meg. Az egészséges, hiányállapot nélküli szervezet 1-2 évre elegendő A-vitamint is képes tárolni.
Króm: A króm, amely előnyösen befolyásolja a testösszetételt, ideális napi bevitelét általában nem határozzák meg. Napi 100-200 mcg bevitele ajánlott, különösen fogyókúrázóknak. Szénhidráttartalmú étkezésekhez fogyasszuk, így jobban felszívódik. C-vitaminnal együtt szedve még hatékonyabb. Étkezés előtt 15-30 perccel ajánlott beszedni, mivel csökkenti az étvágyat, így kevesebb kalóriát veszünk majd magunkhoz.
C-vitamin: Az ajánlott C-vitamin-bevitel napi 200 mg, de megfázásos időszakban, vagy betegség idején 1000 mg-ra emelkedik. Folyamatos szedése azért indokolt, mert a szervezet egyáltalán nem képes tárolni, már pár órán belül kiürül. A rendszeres testmozgás tovább fokozza távozását, ezért érdemes nyújtott hatású készítményt vásárolni, vagy több részletben beszedni a napi adagot. A cukor gátolja felszívódását, a nagy mennyiségű szénhidrát bevitel 6 órán át 50%-kal is képes csökkenteni ezt. Az egészségtelen, stresszes életmód, dohányzás és alkoholfogyasztás megköti a C-vitamint.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |