Szakácsművészet, amely a testet, a lelket és a szellemet egyaránt szolgálja – így lehetne összefoglalni a zen táplálkozás lényegét. A zen filozófia a harmónia elérését tartja a legfőbb célnak, mégpedig úgy, hogy az ellentétes energiák kiegyenlítésére törekszik, mind az étkezésben, mind pedig az életvezetésben. Egyél erőt! Mivel mindennapjaink során a legtöbb energiát táplálékkal vesszük magunkhoz, […]
Szakácsművészet, amely a testet, a lelket és a szellemet egyaránt szolgálja – így lehetne összefoglalni a zen táplálkozás lényegét. A zen filozófia a harmónia elérését tartja a legfőbb célnak, mégpedig úgy, hogy az ellentétes energiák kiegyenlítésére törekszik, mind az étkezésben, mind pedig az életvezetésben.
Egyél erőt!
Mivel mindennapjaink során a legtöbb energiát táplálékkal vesszük magunkhoz, óriási a jelentősége annak, hogy mikor, mit és hogyan eszünk. A nyers, minél kevesebb feldolgozáson és tartósításon átesett ételek tartalmazzák a legtöbb erőt, ilyenek a friss zöldségek, a gyümölcsök és a gabonaféleségek. Ezeket az ételeket közvetlenül a Nap táplálja, ezért tiszta energiával látják el a testünket, segítenek lelki békénk megtalálásában, nyugtatják és tisztítják az elmét, amely így képes kontrollálni a testet, és egyensúlyba hozni az energiákat. Ezért a zen szakácsok elsősorban növényi alapanyagokból állítják össze menüjüket, mert ezek fogyasztása után érezhetjük leginkább energikusnak és tettre késznek magunkat. A konzervek, a félkész ételek és a por alapú élelmiszerek rendszeres fogyasztásától testünk energiaszintje alacsonnyá válik, ezáltal nemcsak az ellenállóképességünk csökken, de a közérzetünk is romlik. A mesterséges energiák hatására elménk megtelik „nehéz” gondolatokkal és érzelmekkel. Ráadásul az adalékanyagok bevitele csökkenti az aktivitásunkat, ezért hajlamosak vagyunk serkentők (koffein, alkohol) után nézni, amelyek csak tovább rontanak a helyzeten. Ha a zen étrendet követjük, nem keveredhetünk ilyen csapdába, mert a zen menü nem a táplálékok kalória- vagy vitamintartalmára, hanem az azokban rejlő „erőre” helyezi a hangsúlyt.
Milyen a hatása?
No, de honnan tudhatjuk, mennyi erő van egy adott ételben? Erre egyszerűen választ kaphatunk, ha megfigyeljük, hogy az egyes ételek milyen hatással vannak a szervezetünkre: egy kiadós vasárnapi ebéd vagy egy könnyű saláta után érezzük magunkat frissebbnek? Étkezés után célszerű magunknak egy kis időt hagyni a pihenésre, közben koncentráljunk arra, milyen hatással volt ránk az adott étel. Ha az evéstől elfáradtunk, a táplálék valószínűleg több energiát vett el az emésztéshez, mint amennyit szolgáltatott. Ha viszont felfrissültünk és új energiával telítődtünk, akkor jól választottuk meg a menüt.
7 fontos tanács
A zen táplálkozás legfőbb hozzávalói megegyeznek az egészséges életmód alapelveit követő ételkészítéssel. Lássuk, melyek azok a szempontok, amelyekre a zen különös gondot fordít:
1. Étrended minél nagyobb arányban tartalmazzon növényi eredetű táplálékot! Az egészséges egyensúly fenntartásához az optimális arány 70:30 lenne az állati eredetűekkel szemben.
2. Fehér liszt helyett használj teljes kiőrlésű rozs-, kukorica-, vagy grahamlisztet!
3. A készen vásárolható tésztákat váltsd ki a gabonák széles választékával: próbáld ki a hántolt árpát, a zabpelyhet, a rozspelyhet, a barnarizst, a kölest.
4. Ha csak teheted, hidegen sajtolt növényi olajokkal főzz!
5. Felejtsd el a finomított cukrot, helyette édesíts mézzel!
6. Lehetőleg kerüld a mirelitáruk fogyasztását, mert ezek a hűtés során elveszíthetik természetes energiáik nagy részét.
7. Tartózkodj a tartósítószereket, a szén-dioxidot és a cukrot tartalmazó italoktól, facsarj inkább friss zöldség- és gyümölcsleveket!
A bölcsesség iskolája
A zen a buddhizmus egyik ága. A szó indiai eredetű, önmagunkba mélyedést, belső koncentrálást, a pillanat megélését jelenti. Alapítója egy indiai szerzetes, akinek köszönhetően a tanítás Kínába jutott, innen aztán a bölcsesség iskolájaként terjedt egyre keletebbre, mígnem hat évszázaddal később Japánt is elérte. A zen egyszerűségre tanít, és azt mutatja meg, hogyan tudunk megszabadulni a mindennapok felesleges dolgaitól, amelyek akadályozhatják szellemünk szabad áramlását. Az egész életmódunkra kihathat, a lakberendezéstől kezdve a gondolkodáson át a táplálkozásig.
A témáról bővebben a Wellness magazin februári számában olvashatsz!