Főoldal > EGÉSZSÉG > Meglepő tünetek is jelezhetnek ételallergiát gyermekeknél

Meglepő tünetek is jelezhetnek ételallergiát gyermekeknél

diétaételételallergiaétkezésgyerekgyerekbetegség
0

Írta:

Gyomor- és bélrendszeri tünetek – puffadás, szorulás, hasmenés vagy véres széklet – esetén könnyen összekötjük, hogy valamilyen táplálék fogyasztása okozhatja gyermekünk panaszait. A táplálékallergia tünetei azonban sokszor nem ennyire egyértelműek. Dr. Polgár Marianne gyermekgyógyász, gasztroenterológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa elmondta, hogy milyen esetben érdemes még ételallergiára gyanakodni.

Száraz, viszkető, ekcémás bőr, kiütések

Bőrtünetek különösen gyakran jelentkeznek atópiás, vagyis allergiára hajlamos csecsemőknél. Már az első hetekben-hónapokban is kialakulhatnak. A tehéntej alapú tápszer vagy az anyatejjel átjutó fehérjék is allergizálhatnak, a bőrtünetek ezt is jelezhetik. Később, a hozzátáplálás időszakában is jelentkezhetnek a táplálék fogyasztás kapcsán tünetek. Ezért nagyon lényeges, hogy egyszerre csak egy új alapanyagot vezessünk be a kicsi étrendjébe, hogy a tettest könnyebben beazonosíthassuk.

Tartós orrdugulás

Bizony, az ételallergia nemcsak gyomor- és bélrendszeri, vagy bőrtüneteket okozhat, de légúti tünetek formájában is jelentkezhet. Orrdugulással első körben természetesen fül-orr-gégészhez fordulunk, ám ha a kivizsgálás során nem sikerül megtalálni a kiváltó okot, akkor érdemes a táplálkozás oldaláról is megközelíteni a problémát. Az elhúzódó orrdugulás hátterében tejallergia is állhat. 

„Ilyen esetben az allergiás gyulladás az orrnyálkahártyán is jelentkezik, ami emiatt megduzzad, ezáltal orrdugulást okoz. Az orrdugulás mellett érdemes tejallergiára gyanakodni, ha a gyermeknél elhúzódó orrfolyás, visszatérő, száraz köhögés, asztmaszerű tünetek jelentkeznek. Ha a vizsgálatok is igazolják az allergiát, a tejmentes étrend megszünteti a légúti panaszokat.”

Close-up Of A Woman Drinking Glass Of Fresh Milk

Nyugtalan alvás

Ételallergia is okozhatja, ha a kicsi éjjel gyakran ébred, sokszor felsír, napközben is nyugtalan. Ezek hátterében természetesen sok egyéb ok is állhat, ám ha huzamosabb időn át rendszeresen a kiságy mellett találjuk magunkat éjszakánként, érdemes az ételallergia lehetőségére is gondolni tápszeres és anyatejes babáknál egyaránt. Dr. Polgár Marianne elmondta, hogy betegei közt több ilyen esettel is találkozott, a problémát okozó allergén étel elhagyásával – ami jelentheti a tápszer cseréjét vagy anyatejes babánál az édesanyának kell diétáznia – pedig sikerült megoldást is találni.

Kezelésre sem javuló vérszegénység

Ugyan nem allergia, hanem autoimmun betegség a lisztérzékenység vagy másnéven cöliákia, de fontos itt is megemlíteni. A panaszokat a glutén tartalmú ételek fogyasztása okozza, az esetek többségében az érintettek hasmenés, székrekedés, puffadás kapcsán fordulnak orvoshoz. A cöliákia azonban lehet tünetszegény is, ilyen esetben előfordulhat, hogy már csak az olyan komoly szövődmények, mint a krónikusan fennálló vashiányos vérszegénység kapcsán kerül felismerésre.

„A táplálékkiegészítők és vaskészítmények sem tudnak megfelelően hasznosulni, a károsodott vékonybélből felszívódni. Így a gyermek a kezelés ellenére továbbra is erőtlen, fáradt, hajhullás, sápadtság is jelentkezhet.”

Vizsgálatok szerint a gyermekkori vashiány komoly következményekkel járhat: a csecsemőkorukban súlyos vashiányos vérszegénységgel kezelt gyerekeknek később számolási és írási nehézségei, figyelemzavar és beilleszkedési problémáik voltak. A cöliákia kezelésével, a gluténmentes étrend szigorú betartásával a bélbolyhok regenerálódnak, a tápanyag felszívódása helyreáll, így a vaskészítmények szedésével a vérszegénység is megszűnik.

Forrás: Budai Allergiaközpont


További cikkeink a témában

Kövess Facebook-on!
X