Főoldal > DIÉTA > Újévi méregtelenítés: hasznos vagy veszélyes?

Újévi méregtelenítés: hasznos vagy veszélyes?

böjtegészségfogyókúraméregtelenítés
0

Írta: and

Még ég a gyomrod, ha visszagondolsz a karácsonyi és szilveszteri nagy zabálásokra, az óév b&

Még ég a gyomrod, ha visszagondolsz a karácsonyi és szilveszteri nagy zabálásokra, az óév búcsúztató „ereszd el a hajam” dinom-dánomra? Mégsem tudod eldönteni, hogy belevágj-e egy tisztító kúrába vagy sem? Most kiderül.

Jóból is megárt a sok

Ez persze nemcsak az evésre, de az ivásra is vonatkozik! Mert hát hiába véled te is, sokakhoz hasonlóan úgy, hogy a december végi töméntelen  evészetet és a szilveszteri mértéktelen ivászatot egy egész hónapig tartó böjtöléssel, méregtelenítéssel ellensúlyozhatod, ha egyszer nem így van. A szakemberek szerint ugyanis ennek több lehet a kára, mint a haszna. A The British Liver Trust munkatársai szerint hiú remény azt feltételezni, hogy az év eleji böjt hosszú távon jó hatással lehet a májunkra. Úgy vélik, hogy ez csupán arra jó, hogy hamis biztonságérzetbe ringassuk magunkat. Állításuk szerint a tapasztalat azt mutatja, hogy februárra alábbhagy a lelkesedés, és az emberek többsége visszatér az alkoholfogyasztási szokásaihoz, ráadásul még az is előfordulhat, hogy akár többet is megiszik, mint azelőtt.

A szakértők felhívják a figyelmet arra is, hogy bár a böjt valóban ad némi megkönnyebbülést a májnak, a rendszeres ivászat okozta károkat ennyivel nem lehet helyrehozni. “Ahelyett, hogy valaki csak januárra függesztené fel az alkoholfogyasztását, jobban teszi, ha inkább csak pár napot iszik egész évben” – ajánlja Andrew Langford vezérigazgató. Hasonlóan vélekedik Dr. Mark Wrig, a Southampton Kórház orvosa is. Szerinte sem lehet egy hónap alatt helyrehozni a károkat. Az alkoholt a szervezet ugyanis méregként kezeli, amitől meg kell szabadulnia. Hogy az alkoholt le tudja bontani, enzimeket termel, ám a magas májenzimszint májzsugorodáshoz, idővel pedig halálhoz is vezethet. “Fantasztikus, ahogyan a máj detoxikál. Ha azt hisszük azonban, hogy kis szünettel helyrehozhatóak a károk, akkor tévedünk” – tette hozzá a doktor.

mereg2.jpg ()Böjt, de hogy?

Vannak olyan életszakaszok, amikor szinte szomjazod kívülről-belülről a megújulást. Ha pedig úgy érzed, hogy szükséged van egy jó kis salaktalanításra, béltisztításra, akkor a  böjthöz folyamodj, hiszen nemcsak a tested tiszítja meg és hozza rendbe, hanem a szellemed is. Ráadásul a böjt elősegíti más mérgek, így a nikotin és az alkohol kiürülését is. Ám jó, ha észben tartod, hogy:

1. Legalább napi két liter jó minőségű, tiszta vizet vagy gyógyteát igyál meg.

2. Ha egészségügyi problémáid vannak, a böjt megkezdése előtt kérd ki szakember véleményét!   

Méregtelenítés kívül-belül

Mára már rengeteg méregtelenítő kúra közül választhatjuk ki a számunkra legmegfelelőbbet. Az egyik legismertebb ezek közül a léböjt, amit 1-3 napig csinálhatsz. Lényege, hogy csak frissen préselt gyümölcsleveket iszol a kúra ideje alatt, ezzel segítve a felhalmozott méreganyagok távozását a szervezetedből. Léböjtkúra ideje alatt számolhatsz szédüléssel, fejfájással és gyengeséggel is, ezért ezt jó ha nem munkanapokon végzed, hanem otthon, kerülve a fizikai terhelést. Ennél bátrabban alkalmazhatod egy héten egyszer például a gyümölcsnapot. Ilyenkor egész nap ne egyél mást, csak gyümölcsöt. Abból viszont ehetsz egyfélét vagy többfélét is, csak arra ügyelj, hogy lehetőleg tiszta, nem vegyszerezett  finomságokkal tömd a pocakod.   

Aztán ott vannak a teák: a méregtelenítésben igen hatékony segítséget nyújthatnak a zöld tea mellett a különféle gyógyvariációk. A már ismert méregtelenítő, a különösen vértiszításra ajánlott  csalán tea mellett talán kevésbé ismert, de annál hatékonyabb a máriatövis, amely az egyik legkitűnöbb méregtelenítője a májnak. Ráadásul olyan betegségeknél is segít, mint a hepatitis. A máriatövis azért tud olyan hatékony lenni, mert egyenesen a méregtelenítő sejtekre hat, de serkenti a máj funkcióit is. Ezek mellett a kamilla, a kasvirág, az édesgyökér, a borsmenta, a mezei zsurló, a búzafű és a petrezselyemlevél is kitűnő választás lehet.

Segíthed a méregtelenítést kívülről is különféle lúgosító fürdőkkel, vagy épp az anyagcserét serkentő szaunával (ilyenkor a megfelelő folyadékpótlásról ne feledkezz meg). De kipróbálhatod a Kneipp-eljárást is. Ez olyan  hatékony és olcsó vízterápia, melyet otthon is elvégezhetsz: egy benedvesített törülközőt jól csavarj ki, tedd rá a mellkasodra, majd tekerd körbe az egész tested. Ezután tekerj magadra egy fürdőlepedőt és feküdj le, takarózz be meleg takaróval és maradj így néhány órán keresztül. Jó méregtelenítő kiegészítő eljárás lehet azonban az is, ha olajos öblögetést alkalmazol. Ehhez a gyakorlathoz csupán néhány nyugodt perc és némi hidegen sajtolt olaj (pl. olíva) szükséges. A teendőd csak annyi, hogy reggelente (közvetlenül felkelés után) beveszel a szádba maximum egy kávéskanálnyi hidegen sajtolt olajat, majd ezt a csukott szádban szívod – öblögeted kb 5-10 percig (amíg nem lesz olyan tömény érzete az olajnak). Ekkor köpd ki a sárgás olajszínből fehérre változott, méreganyagokkal teli folyadékot. A kitalálója, dr. Karach ukrán orvos azt állítja, hogy a szopogatás és szürcsölés ideje alatt szervezetünk anyagcseréje felgyorsul, mely segíti a megtisztulást.

Fotó: Profimedia – Red Dot


További cikkeink a témában

Kövess Facebook-on!
X