A béltisztítás és méregtelenítés egészségünk megőrzésének és helyreállításának szempontjából létfontosságú folyamat.
A léböjt kúrák helyett viszont tanácsosabb olyan ételeket fogyasztani, ami segíti a szervek – mint a máj, a vesék és a belek – megtisztulását a káros méreganyagoktól. Az eredmény: felesleges testzsír feloldása; megnövekedett életerő és vitalitás; jobb emésztés és keringés; valamint fokozott ellenállóképesség a betegségekkel szemben.
1. Articsóka
Már az ókorban is ismerték, és a rómaiak az étkezésen kívül gyógynövényként is használták. A növény keserű ízű szárlevelei gyógyászatilag aktív vegyületeket tartalmaznak. A növény igen gazdag ballasztanyagokban, káliumban, foszforban, magnéziumban, vasban, B1-vitaminban, ezen kívül tartalmaz még fehérjét, szénhidrátot, zsírt, és kálciumot is, valamint A-, B2-és C-vitamint is. Ez a rendkívül sok tápanyag, ásványi anyag, vitamin rendkívül jó hatással van az emésztésre, különösen a nehéz és zsíros ételek okozta problémák ellen. A benne lévő cinarin segíti a májsejtek méregtelenítő tevékenységét és javítja a zsíremésztési folyamatot.
2. Kelbimbó
A kelbimbó a káposztához, a brokkolihoz és a karfiolhoz hasonlóan magas rosttartalommal rendelkezik. Ezek elősegítik a belek, a vese és a máj egészséges működését. A kelbimbó sajátos ízét a benne található kéntartalmú aminosavaktól, például a ciszteintől, a metionintól és az izocianát-szinigrintől kapja. A kutatási eredmények igazolják, hogy ez utóbbi elpusztítja a rákos átalakulásba kezdett sejteket. Ez a hatás olyan erőteljes, hogy a kelbimbónak már az alkalmankénti fogyasztása is elégséges lehet ahhoz, hogy a vastagbélben elpusztítsa a rákosan átalakuló sejteket. A kelbimbó fogyasztása növeli a glutation-szintet, ez az antioxidáns pedig elősegíti a májban a méreganyagok lebontását.
3. Narancs
Indítsd be reggel a méregtelenítő folyamatokat egy pohár narancs vagy citrom kifacsart levével. Amellett, hogy az emésztőenzimek működését beindítja, nagy adag C-vitamint juttathatunk vele a szervezetünkbe. A szervezet természetes méregtelenítési folyamatai a hajnali órákban indulnak be, és egészen délig tartanak, ilyenkor nagy szükség van az antioxidánsok jelenlétére. Érdemes lassan kortyolni az italt, a biztosabb hatás kedvéért.
4. Tojás
Talán nem ismeretlen számodra a tojás „másnaposságűző” szerepe, ami a méregtelenítéshez is kapcsolódik. A tojás tizenháromféle vitamint tartalmaz, vízben és zsírban oldódóakat egyaránt. A fehérjében rengeteg a B2-vitamin és a niacin, míg a sárgájában az A-, a D- és az E-vitaminok vannak túlsúlyban. Amellett, hogy feltölti a protein-készleteidet, a benne lévő zsírok epehajtó és epeürítő hatásúak, magyarán segítenek megtisztulni a méreganyagoktól. Mivel az alkohol rendkívül erős toxin, óriási hasznát fogod ennek a tulajdonságnak venni, de persze az alkohol okozta problémák nélkül is hatásos.
5. Édesburgonya
A narancsos színű édesburgonya színét a benne található erősen antioxidáns hatású béta-karotin adja, amely a májban A-vitaminná alakul. A béta-karotin képes az anyagcsere során és a környezeti ártalmak következtében keletkezett káros szabadgyökök megkötésére. Az édesburgonya mindkét fajtája – a narancshúsú és a krémes – szénhidrátban gazdag, továbbá jelentős mennyiségben tartalmaz káliumot, C- és E-vitamint. A hagyományos kínai gyógyászat szerint az édesburgonya melegíti a gyomrot, erősíti a belső szerveket, a sejtek működését és segít a máj méregtelenítésében.
6. Lencse
A lencse az egyik legősibb kultúrnövény. Sokak szerint az öt legegészségesebb zöldség és a szuperétel egyike, mert magas a rost-, az A-, B1-vitamin-, vas-, kálium-, magnézium- és folsav-tartalma is. Ezen kívül tisztítja a beleket, főleg barnarizzsel párosítva, ezért ideális méregtelenítésre.
7. Zab
A zab fogyasztása méregtelenítő hatású és csökkenti a vér koleszterinszintjét. A zabban előforduló antioxidánsok, az avenantranidok az érelmeszesedéstől is védenek. A kutatók szerint mindössze napi 3 gramm zab elfogyasztásával 5-10 százalékkal csökkenthető a teljes koleszterinszint. Zabkásaként vagy nyersen, natúr joghurtba keverve is fogyaszthatjuk. A benne található zsírsavak javítják a bél egészséges működését, így segíti az emésztést.
8. Joghurt
Az emésztőrendszer egyik gyógyszere a joghurt. Kíméletes, de alapos tisztítást vége. Fő forrása a probiotikumnak, amit a reklámokból sokszor hallunk. De mi is ez? Az elnevezés a „pro bios” kifejezésből származik, melynek jelentése „az életért”. A probiotikum olyan készítmény, mely mikroorganizmusokat, többnyire baktériumokat tartalmaz, melyek igen hasznosak a bélflóra számára, ennek révén előnyösen befolyásolják az emésztés folyamatát. Tanácsos a gyümölcsjoghurtokat kerülni, mert ezek adalékanyagokat tartalmaznak, melyek alapvetően lerontják a benne található baktériumok életképességét. A legjobb a házi, vagy natúr joghurt.
Fotó: Profimedia – Red Dot