Főoldal > DIÉTA > Ez a 10 legjobb szénhidrát a cukorbetegeknek

Ez a 10 legjobb szénhidrát a cukorbetegeknek

almaanyagcsereanyagcserezavarbabbulgurcukorbetegséginzulinjoghurtlencserizsszénhidráttészta
0

Írta:

Fogyaszd bátran a teljes kiőrlésű tésztát és a hüvelyeseket!

Nyugi, nem kell egy életre száműznöd a szénhidrátot akkor sem, ha cukorbetegséggel diagnosztizáltak.  Rendben, a cukros fánkot valóban elfelejtheted, de léteznek úgynevezett jó szénhidrátok, amelyek részei egy egészséges, kiegyensúlyozott diétának. Fogyasztásuknak a vércukorszint szabályozásában is fontos szerepük van.

Fontos, hogy olyan komplex szénhidrátokat vegyünk magunkhoz, amelyek gazdagok rostban és fehérjében. Ezek ugyanis lassítják az emésztést és szénhidrátok felszívódását, ezáltal fogyasztásukkal elkerülhető a vércukorszint ingadozása.

Lencse és bab

A hüvelyesek remek rost- és fehérjeforrások. Félcsészényi lencsében (amely egy adagnak felel meg) 19 g szénhidrát, 9 g fehérje és 8 g rost található. Rostból 3 g adagonként már megfelelő bevitelnek számít, 5 g felett pedig kimagasló rosttartalomról beszélhetünk. Ugyanilyen jótékony hatású a bab fogyasztása is. Ha a főzési idő lerövidítése miatt a konzervet részesíted előnyben, felhasználás előtt ne felejtsd el alaposan leöblíteni, hogy eltávolítsd a nátrium több mint 40%-át.

Borsó

A borsó hasonlóan kiváló rost- és fehérjeforrás, mint a lencse és a bab. Egy csészényi zöldborsó 21 g szénhidrátot, 8 g fehérjét és 7 g rostot tartalmaz. Már egy adagnyi több mint 20%-ban fedezi a napi ajánlott K-, C-vitamin és folsav bevitelt. A tanulmányok szerint a benne található mangán és C-vitamin segít csökkenteni a cukorbetegséggel együtt járó vérerek károsodását.

Alma

Egy közepes alma 19 g szénhidrátot és 3 g rostot tartalmaz. Ha az almaszeleteket fehérjével dúsított mogyoró- vagy mandulavajjal eszed, avval stabilan tarthatod a vércukorszintet. Kerüld el azonban az almalevet, mert ez igazi cukorbomba és rostmentes is.

Bogyós gyümölcsök

Az áfonya, az eper, a málna és a szeder alacsonyabb cukortartalmú, mint a többi gyümölcs, ugyanakkor rostban gazdagabb, így nem emeli meg hirtelen a vércukorszintet. Egy kis tálka finom áfonya 21 g szénhidrátot és 4 g rostot juttat a szervezetbe. Olyan fitotápanyagokat tartalmaz, mint a fenolok és a flavonoidok, amelyek kitűnő immunerősítők, ami különösen fontos a cukorbetegeknél, mivel egy sima megfázás is jelentősen megemeli a vércukor szintjét. A fitotápanyagok gyulladáscsökkentő és rákellenes tulajdonsággal is rendelkeznek.

Téli tök

A vércukorszint szabályozásában a tök fogyasztásának is kiemelt szerepe van. Egycsészényi 18 g szénhidrátot és 6 g rostot tartalmaz. Ráadásul nagyszerű C-vitamin, mangán és béta-karotin forrás, ezáltal nélkülözhetetlen szerepe van a látás, a bőr, a fogak és a szövetek egészségében.

Zabkása

A zabkása remek szénhidrát, de nem a boltban kapható, cukrot és mesterséges aromákat tartalmazó változatra gondolunk. A zabkása megfelelő mennyiségben tartalmaz rostot, a tanulmányok szerint rendszeres fogyasztása hatékonyan csökkenti az LDL, azaz a „rossz” koleszterin szintjét. A 2-es típusú cukorbetegeknek nagyon fontos a koleszterinszint alacsonyan tartása, mert ellenkező esetben komoly szívproblémák is felléphetnek.

, Image: 14114558, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Imagefood SM

Édesburgonya

A narancssárga színű édesburgonya lassabban emésztődik, mint fehér változata és rosttartalmának köszönhetően nem emeli meg olyan hirtelen a vércukor szintjét. Egy csésze édesburgonya 4 g rostot rejt magában. Ráadásul béta-karotinban is gazdag, már egyetlen adag tartalmazza a teljes ajánlott napi bevitelt.

Görög joghurt

A görög joghurtot általában fehérjeként tartjuk számon, de szénhidrátot is tartalmaz a fehérjében levő természetes cukor miatt. Kalciumtartalma nélkülözhetetlen az egészséges csontokhoz, ami a cukorbetegeknél kiemelten fontos. Egy doboz natúr, zsírszegény görög joghurt 7 g szénhidrátot és 18 g fehérjét tartalmaz, amely több mint kétszerese a normál joghurt fehérjetartalmának. A napi ajánlott kalciumbevitelnek pedig 20%-át fedezi.

Bulgur

Keresed a rizs egészséges alternatíváját? A bulgur rostban és fehérjében gazdag, így nem emeli meg úgy a vércukorszintet, mint a fehér rizs. Ráadásul gyorsan el is készíthető, mindössze 10 perc alatt megvan. Egy csészényiben csak 25 g szénhidrát található, ugyanakkor 6 g rost és 4 g fehérje.

Teljes kiőrlésű tészta

Végül pedig egy igazán jó hírünk van: a tésztát sem kell száműzni! Az általános rossz híre ellenére a teljes kiőrlésű változat ugyanazokat a fitotápanyokat tartalmazza, mint a teljes kiőrlésű gabonák, azaz található benne B-vitamin, folsav, magnézium és szelén, ráadásként pedig rost. Ne feledd azonban, hogy a mennyiségi korlátozás a kulcsa az egészséges táplálkozásnak! Attól, hogy teljes kiőrlésű, még nem ehetsz meg belőle két púpozott tányérral. Egy csészényi felel meg egy adagnak, amely 40 g szénhidrátot és 6 g rostot tartalmaz. A tányér másik részét töltsd meg minél színesebb zöldségekkel és sovány fehérjével.

Fotó: Profimedia – Red Dot


További cikkeink a témában

Kövess Facebook-on!
X