Friss kutatások azt mutatják, hogy a rost különböző típusaira van szüksége az emésztőrendszernek ahhoz, hogy egészséges legyen és normálisan tudjon működni.
Azt gondoltad a rost az rost, és kész? Nem így van, nagyon sokféle rost ismert, de nem mindegyik tartalmazza ugyanazokat a jótékony baktériumokat. A kelkáposzta és a paradicsom igazán jó a testednek, de például ezek a bélflórára kevésbé vannak jó hatással.
Az egészséges bélflóra érdekében a beleidnek szüksége van egy fruktán nevű rostra, ami tulajdonképpen egy prebiotikum. A kutatások szerint egy átlagos felnőtt napi 1-4 gramm ilyen rostot visz be csupán.
A bélflórának szüksége van még cellulózra, ami egy oldhatatlan rost és bizonyítottan elősegíti a jó bélbaktériumok működését. Ez a cellulóz a növény azon részében található, melyet keménysége miatt hajlamosak vagyunk a kukába dobni, például a brokkoli szárát, a spárga és zeller alját. Sajnos hő hatására ezek a rostok lebomlanak, így tulajdonképpen funkcióját veszti, ha puhára főzöd.
A hagyma nagyon jó forrása a fruktánnak, egy átlagos hagymában a fruktán lánchosszúsága 26. A fruktán lánchosszúsága azért fontos, mert így nő az esélye annak, hogy túléli a gyomor-bél utazást, és ott tud hatni, ahol a leginkább szükség van rá. A főzés során kicsit megtörnek ezek a szálak, a hagyma pedig édesebb ízű lesz. Ezért van az, hogy a nagyipari hagyma sokkal édesebb a bionál, mert sokkal rövidebbek a fruktán láncok.
Mutatunk egy listát, ami a magas fruktánt tartalmazó élelmiszereket sorolja fel. Ahogy minden étrendet érintő változás esetén, most is oda kell figyelned rá, hogy lassan építsd be ezeket az ételeket. A fokozatossággal sokkal többet és jobban segíthetsz magadon, mintha hirtelen terheled a szervezeted, elkerülheted a puffadást, gázképződést.
Fruktán-tartalom grammban (nyers ételben értendő)
Magas
47 – 1 bögre csicsóka
29 – ½ bögre csicseriborsó
10 – 1 póréhagyma
9 – 1 bögre vöröshagyma
6 – 1 bögre málna
6 – 1 articsóka
6 – 1 bögre főtt bab
5 – 5 szál spárga
Jó
3 – 6 gerezd fokhagyma
1 – ½ bögre búzakorpa
1 – 1 nektarin
1 – 1 közepes banán
1 – 1 barack
Közepes
0,7 – 1 bögre áfonya
0,7 – 1 bögre brokkoli
0,3 – 1 bögre kel
0,2 – 2 bögre piros levelű saláta
Nem jó
0 – paradicsom
0 – répa
0 – zöld levelű saláta
Íme néhány ötlet, melyek segítségével könnyebben illesztheted be ezeket a gyomorbarát szálakat az étrendedbe:
1. Hagyd a csicsóka és a spárga hámozását, csak mosd meg a zöldséget.
2. Használd fel a brokkoli szárát is a salátába.
3. Használd fel az egész póréhagymát, kedvenc eceteddel ízesítve elképesztően finom.
4. Keverj össze hirtelen és gyorsan sütött zellert, gyömbért, fokhagymát.
5. Articsókát használhatsz például tésztához, pizzához vagy salátához is.
Fotó: Profimedia – Red Dot