Manapság még az is kedvet kap a fogyókúrára, akinek eredetileg esze ágában sem volt diétázni. Bármerre nézel, erről szól szinte minden, hogy milyen is az ideális alak (ami az átlag nőre biztosan nem igaz), ráadásul annyi csodadiéta, kiegészítő és méregtelenítő kúra kering a köztudatban, hogy joggal érzed úgy egy idő után, hogy nyilván te sem lehetsz kivétel, és beadod a derekad.
Fogyassz kevesebb kalóriát, mint amennyit képes vagy elégetni!
Persze, sok táplálkozástudományi szakember állítja, a legjobb, ha nem dőlünk be a varázsszerekről, méregtelenítő csodakúrákról áradozó cikkeknek, mert ezektől a sokszor egyoldalú, túlzó diétáktól nem hogy fogyni nem tudunk, de még ártalmasak is lehetnek. Hogy ne ess bele a csábító, de egyáltalán nem hatékony diéták csapdájába, íme egy csokorra való azokból, melyeket jobb, ha elkerülsz!
1. Ételtípust kizáró diéták
Ez a „mondj le róla, és tuti megőrülsz érte” kategória, amit már bizonyára te is tapasztaltál. Ide tartoznak az olyan egyes ételcsoportokra fókuszáló diéták, mint a káposztaleves-kúra vagy a grépfrút-diéta és hasonlók. De gondolj bele például, milyen hosszú távon vagy képes csak káposztát enni? No, ugye egyértelmű: ha egyoldalúan étkezel, előbb-utóbb visszatérsz a korábbi szokásaidhoz, mert nem bírod tovább. Hiszen, ha egy étel tilos, azt még jobban kívánod.
2. Méregtelenítő kúrák
Méregtelenítés, tisztítás, vastagbél-öblítés, hormoninjekciók – igen széles az enyhén szólva abszurdnak mondható kúrák tárháza, melyekről ráadásul a legtöbb szakember sincs túl jó véleménnyel. Szerintük ugyanis az olyan szerveink, mint a máj, a vese és az egész immunrendszer feladata elvégezni testünk méregtelenítését. Épp ezért, amennyiben ezekkel nincs gond, külön tisztításra általában már nincs is szükségünk.
3. Étrend-kiegészítők
Zöld tea, keserű narancs, almaecet. A sor végtelen, de jobb, ha kerüljük az aktuális csodaszert vagy kiegészítőket középpontba állító kúrákat – javasolja Michelle May. A táplálkozástudományi szakember szerint nincs szükség drága étrend-kiegészítőre, ha biztosra akarunk menni, maximum egy jófajta multivitamin-tablettára. Persze, ehhez az kell, hogy az étrendünk helyesen legyen összeállítva.
4. A nulldiéta és a böjt módszere
Évszázadok bizonyítják a böjt jótékony hatását, melyet régen a vallásos emberek saját mentális igényük miatt alkalmaztak, de ennek meg volt a fizikai állapotra gyakorolt jótékony hozadéka is. Manapság azonban sokszor megfordul a helyzet, aki a koplalás mellett dönt, hajlamos csak a súlyvesztés miatt bevetni e módszert, pedig a böjt nem fogyókúra. A böjtölés után néhány kilóval könnyebbek lehetünk ugyan, de ha kizárólag fogyni szeretnénk, jobban járunk hosszú távon, ha egészségesen táplálkozunk és többet mozgunk, mert a koplalást követően az eltávozott kilók nagy része vissza fog térni, sőt, lehet, hogy több mint amennyi lement! Ez a minimálisan bevitt kalóriák miatt van, ugyanis a szervezet azt hiszi, éhínség közeleg, és az anyagcsere ennek megfelelően átalakul. Így, ha visszatérünk a normális étkezéshez, az anyagcserénk nem áll át, és már itt is a jojó-effektus. Ráadásul a minimális kalóriabevitelnél a kilók a zsírból, a folyadékból és az izomtömegből mennek le, ugyanakkor a fogyás után visszanyert kilók mind a zsírréteget fogják növelni.
5. „Még hiszel a mesékben” diéták
Ebbe a kategóriába tartozik minden olyan módszer, mely gyakorlatilag csodát ígér, igen rövid idő alatt, ami lehetetlen. Ilyenkor álmodozás helyett jobb, ha eszünkbe juttatjuk, a szakemberek szerint egy helyes recept van: kevesebb kalóriabevitel, több mozgás. Minden más ellentmond a tudományosan megalapozott kutatásoknak.
A fogyókúra megkezdése előtt első lépésben gondold át, hogyan étkezel, így kiderül, mi is a „gyenge pont”: a délutáni nassolás, a hatalmas adagok, az alkohol vagy épp a stressz. Ezután már könnyedén fókuszálhatsz a gyenge láncszem kiküszöbölésére, ami hosszú távon sikert hoz. Mindig csak apró változtatásokat tegyél az étrendedben és az edzésmódszeredben, amit be tudsz tartani, de néhány hét után javasolt ellenőrizned, jó irányba haladsz-e. A legfontosabb mégis a kitartás, hiszen az első látványosabb súlyvesztéshez legalább 12 hét kitartó munkája szükséges.
Fotó: Profimedia – Red Dot