Ezekkel a jó tanácsokkal könnyebben fog menni a fogyás!
1. Tervezz előre!
Mi lesz a vacsi? Egy tanulmány szerint, ha előre megtervezzük, hogy mit fogyasztunk egész nap, segít a fogyásban. Valószínűleg azért, mert az éhséged átmeneti csillapítására nem nyúlsz a gyorsételekhez, így nemcsak kalóriát spórolsz, de egészségesebben is étkezel. A kutatás szerint, ha már tudod, hogy mit eszel ebédre, időben el is mész elfogyasztani, nem csak a délutáni órákban, így nem is eszel annyit, mintha mindezt 7- 8 óra elteltével tennéd.
Wellness cafe tipp: Írd le, mit eszel! Egy kutatás szerint, ha folyamatosan vezeted, hogy mit fogyasztasz, az segít a fogyásban. Minél részletesebb a leírás, annál eredményesebb leszel: írd le, hogy mit, mennyit ettél és hány kalóriát tartalmazott az étel, de azt is hozzáteheted, hogy hol ettél.
2. Mérj pontosan!
Az egyik legfontosabb dolog, amit meg kell tanulnod: pontosan méretezni az adagokat. Kutatók szerint a legtöbb ember alulbecsüli az elfogyasztott étel mennyiségét, ezzel együtt a bevitt kalória mennyiségét is 20-40 százalékkal.
Néhány egyszerű tipp a pontos méréshez:
– Használd a kezed: egy teáskanálnyi a hüvelykujjad végének a méretével egyenlő, az evőkanálnyi az egész hüvelykujjad mérete, az egy csészényi pedig az az öklöd méretének felel meg.
– Vess össze dolgokat: egy közepes paradicsom és a számítógép egere egyforma nagyságú, egy negyed csészényi adag egy golflabdával egyenlő, míg három 10 deka hús vagy fehérje egy kártyapakli méretével egyenlő.
– Mindenkinek van otthon olyan eszköze, amivel mérni szokott. Meríts ki például egy adag levest, amit meg szoktál enni. Ezt öntsd bele a mérőedénybe, és máris látni fogod, hogy mennyit szedtél. Ha legközelebb mersz a tányérodba, már tudni fogod, hogy mennyit eszel, így nem léped majd túl az adagot.
3. Kiegyensúlyozott diétát kövess!
Amikor csökkented a kalóriákat, csökkented a tápanyagok, vitaminok bevitelét is. Ezért vigyázz arra, hogy egészséges ételeket válassz, hogy ezekhez mindenképpen hozzájusson a szervezeted.
5 tipp a kiegyensúlyozott étrendért:
– teljeskiőrlésű gabonák: tele vannak rosttal, nyomelemekkel és antioxidánsokkal
– zöldségek és gyümölcsök: kevés kalóriát tartalmaznak, de magas a vitamin- és ásványanyag-tartalmuk. Tele vannak antioxidánssal, segítenek a méregtelenítésben és támogatják az immunrendszert.
– sovány fehérje: a fehérjétől tovább érzed teltnek magad, mint a szénhidrátoktól és a zsíroktól. Fogyassz gyakran halat, baromfit és a tofut!
– alacsony zsírtartalmú ételek: a zsírszegény tej, joghurt a szénhidrát és a fehérje megfelelő kombinációja. Ráadásul jó kalciumforrás. A sajtok szintén tartalmaznak kalciumot, de több bennük a kalória.
– egészséges zsírok: a telítetlen zsírsavakban gazdag ételek – mint az avokádó, olívaolaj és dió napi bevitele 4-6 teáskanálnyi kell, hogy legyen.
4. Osztozz a remek ételeken!
Nem túl kellemes répán élni, amikor a melletted lévők tányérja roskadozik a finomságoktól. Tanulmányok szerint akkor veszíthetünk többet a súlyunkból, ha mások is azt eszik, amit mi.
Wellness cafe tipp: Készíts valamilyen alacsony kalóriás fogást, és hívj meg másokat is. Az sem kizárt, hogy többeknek is megtetszik az étel és máris hosszabb távon is lesznek partnereid a fogyókúrában.
5. Számolj fel a jojo efektussal!
Eltervezted az étkezésed, tehát elvben minden rendben, de még ez sem biztosíték arra, hogy a fogyás sikeres lesz. Amit ugyanis nem tehetsz, az az, hogy bedobod a töröközőt és mindenfélét össze-vissza eszel. A siker kulcsa az, hogy ne is gondolj a diétára, éld úgy a hétköznapjaid, mintha fogyókúra nem is létezne. Ha ugyanis állandóan erre koncentrálsz, nem fogod élvezni a napjaidat, így sokkal könnyebben térsz majd vissza az egészségtelen ételekhez és/vagy a gyors és drasztikus fogyókúrához.
6. Néha add meg magad!
Szereted a csokit, sőt élsz-halsz érte? Ha azonban fogyókúrázni kezdesz, akkor le kell mondanod róla. A legtöbben mégsem bírják ki édességek nélkül. Sokkal egyszerűbb és hosszútávon kifizetődőbb, ha nem száműzöl az étkezésedből mindent, amit szeretsz, mert akkor hamarabb feladod a diétát. Tehát ha szereted a csokit, egyél egy kicsit. Ha a bort szereted, igyál egy kicsit. A hangsúly a mértéken van. Maximum cserébe egy időre valamit kiveszel a tervből – például a kenyeret.