Főoldal > DIÉTA > 3 durva tévhit a kalóriaszámolásról

3 durva tévhit a kalóriaszámolásról

diétafogyókúrakalóriakalóriaszámolás
0

Írta:

Legtöbbünk számára a fogyókúra egyenlő a kalóriaszámolgatással, a sikeres fogyókúra kulcsának pedig a kalóriák jelentős csökkentését tartjuk. A valóság azonban nem ennyire egyszerű. Most megtudhatod, melyik a három leggyakoribb tévhit a kalóriákkal kapcsolatban.  

Mi is az a kalória?

Az ételek energiatartalmát kalóriában mérjük. Bármilyen ételt vásárolunk, a kalória általában a legelső információ, amelyet a tápanyagcímkén találunk (a szénhidrát, a cukor, a fehérje, a zsír, a só stb. előtt).

A megnevezés a francia chaleur, azaz hő szóból ered. A kalória az energia mértékegysége, egy kalória egy gramm víz hőmérsékletét egy °C-kal emeli meg. 1824-ben Nicolas Clément vezette be a hő mérésére. Az SI mértékegységrendszerrel azonban a joule kiváltotta (1 kcal egyenlő 4,18 kJ-lal), így napjainkban elsősorban az élelmiszerek energiatartalmának mérésére használjuk. A szervezetünknek energiára van szüksége, hogy megfelelően működni tudjon.

A fogyókúrák többsége kalóriadeficiten alapul, azaz kevesebb kalóriát kell bevinni a szervezetünkbe, mint amennyit felhasználunk. A modern irányzatok azonban egészségünk érdekében óva intenek a túlságosan korlátozó diétáktól, és a táplálkozási szakemberek egyre kevésbé ajánlják egészséges, csupán fogyni vágyó klienseiknek, hogy hosszú ideig számolgassák a kalóriákat.

1. mítosz: a kevesebb jobb

Ha kevesebb kalóriát használunk fel, mint amennyit elégetünk, természetesen fogyni fogunk. Azonban, ha egészségesen szeretnénk leadni plusz kilóinkat, fontos, hogy limitáljuk a kalóriacsökkentést is. Nagyjából naponta maximum 300-500 kalóriával együnk kevesebbet a megszokottnál. Ennél nagyobb megvonás hosszabb távon nem ajánlott, azaz ebben az esetben a kevesebb nem mindig előnyösebb. A szervezet ugyanis raktározó üzemmódban áll át, ha túlságosan megvonjuk tőle a kalóriákat, így amikor egy-egy sikeres fogyókúra végén visszatérünk a normál étkezéshez, gyorsan hízni fogunk. Ilyenkor jelentkezik az úgynevezett jojó-effektus. Ráadásul arról sem feledkezhetünk el, hogyha a fogyókúra mellé rendszeres edzéseket iktatunk be, ahhoz megfelelő energiára van a szervezetnek szüksége.

2. mítosz: minden kalória egyforma

Az étkezési naplók vezetése (akár írott, akár applikációs fajtáját választjuk) nem tesz különbséget az egyes kalóriák között. A legtöbb ember azt hiszi, hogy bármit megehet, beleértve a csokoládét is, ha a nap végére úgyis kalóriadeficitbe marad. A kalóriák minősége azonban igenis számít. Egyáltalán nem mindegy, hogy egy szelet csirkemellet eszünk 130 kcal-val, vagy egy szelet ugyanennyi kalóriát tartalmazó csokit. A különböző ételek különböző hatással vannak szervezetünkre, illetve hormonháztartásunkra is más-más befolyással vannak.

Lehet, hogy light kólával, kis adag sült krumplival és mini kiszerelésű csokikkal le tudsz fogyni, mert kevesebb, mint amit korábban ettél, de ettől még egyáltalán nem leszel egészséges. A koleszterinszinted az egekbe szökik, jelentősen nő a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának esélye, felborul az emésztésed, közérzeted pedig rossz lesz. Egy jól összeállított fogyókúrás étrendnek is tartalmaznia kell komplex szénhidrátokat, gyümölcsöket, zöldségeket, sovány fehérjét és nélkülözhetetlen telítetlen zsírsavakat. Ne felejtsd el óvni a tested és az egészséged akkor is, ha a fogyás a cél!

3. mítosz: számít, ha mikor eszed a kalóriát

Régóta tartja magát az a tévhit, hogy a sikeres fogyás kulcsa az, ha este 6 óra után nem eszünk, sőt sokan ennél is tovább mennek, és délután már egyáltalán nem fogyasztanak semmilyen vagy szilárd táplálékot. Pedig a szervezetnek nincs órája, vagy legalábbis nem törődik vele, hogy dél vagy épp este 8 óra van. Mindamellett egy könnyű esti vacsora még támogatja is a fogyókúra sikerét. Például egy szelet párolt csirkemell zöldségekkel vagy egy paradicsomos quinoa saláta remek választás a nap utolsó étkezésére. Egyetlen dologra kell fokozottan ügyelni este, hogy kerüljük a cukorban dús ételeket. Ugyanis a vércukor-ingadozás zsírraktározáshoz vezet. Tartsuk észben, hogy későn már nincs szükségünk extra energiára, hiszen a szervezetünk ilyenkor pihenő üzemmódra áll át. Ha tele gyomorral nehezen alszol el, a 6 órás szabály helyett inkább lefekvés előtt 2-3 órával ne étkezz.

Összegzés

Ha fogyni akarunk a kalóriaszámolás segíthet, hiszen tudatosítja, hogy mennyi energiára van valójában szükségünk, és mennyit is eszünk a nap folyamán. De nagyon fontos, hogy a számok mögé lássunk! A mikro- és makrotápanyagok ugyanolyan lényegesek, mint az energia, azaz a kalória. Ne feledd azt sem, hogy a napi tevékenységekhez és a testmozgáshoz is üzemanyagra van szükséged, amit ha nem viszel be, a szervezeted lemerül és megbetegszik.

Fotó: 123RF


További cikkeink a témában

Kövess Facebook-on!
X