A havazás is egyértelművé tette, hogy most már valóban megérkezett a tél. Természetesen ilyenkor sem kell lemondanod arról, hogy a szabadban végezz edzést – de a hideg és a sérülések ellen védekezned kell. Ehhez adunk pár tippet!
Öltözz szárazon, ne csak melegen
Ha nedves a ruhád, amikor a hidegben edzel, az hamar lehűti a testedet is, így könnyebben megfázhatsz, és az edzés is kevésbé lesz hatékony. Éppen ezért válassz olyan ruhát, ami szintetikus anyagból készült – ez ugyanis sokkal gyorsabban szárad, mint a pamut, ha megizzadsz.
Emellett figyelj oda a rétegekre is: a legalsó legyen a szintetikus darab, erre jöhet egy vastagabb pulóver, például termó vagy gyapjú, majd a végén egy vízlepergető dzseki. A ruhák színe legyen télen is élénk, így még havazáskor is jól látszol – ez fontos, hogy megelőzd a közlekedési balesetet!
Védd a bőröd és a végtagjaid
Ha kihűlnek a végtagjaid, az könnyen azt eredményezheti, hogy megfázol. Éppen ezért húzz sapkát vagy fejpántot, kesztyűt, és vastag, szintetikus anyagból vagy gyapjúból készült zoknit is. Ha a lábujjaid még így is fáznak, akkor a szokásos futócipődet cseréld egy vastagabbra télre.
A bőrödet is védened kell az extrémebb időjárás miatt. A hidegben könnyen kiszárad, ezért igyál több folyadékot, és használj edzés előtt és után is hidratáló krémet az arcodon, kezeden. A kényes területeket, mint az orr hegye vagy a fülcimpa vazelinnel érdemes bekenni. Az UV-sugárzás télen is magas, nem csak nyáron, ezért fényvédőt is használj!
Biztosítsd a tapadást
Mindig olyan felületen mozogj a hidegben, ami nem csúszik, megfelelően fel van sózva, hogy elkerüld a baleseteket. Ha havas területen futnál, mindenképpen javasolt szegecses talpú cipőt választanod.
Mindig melegíts be
A hidegebb időben nagyobb a veszélye a ficamoknak, rándulásoknak, töréseknek is. Hogy izmaid rugalmasabbá váljanak, feltétlenül végezz bemelegítést edzés előtt, utána pedig nyújtógyakorlatokat.
Lélegezz jobban
A hideg levegő belégzése akár még fájdalmas is lehet, de az biztos, hogy akadályozott ilyenkor a légáramlás a légzőszerveiden keresztül. Ennek részben a hideg levegő az oka, amely száraz is. Ahhoz, hogy nedvesen, párásan tudd tartani, érdemes egy sálat, vagy valamilyen vékonyabb anyagot az orrod és a szád elé kötnöd, majd az orrodon lélegezned.
Edzés után is igyál
A téli hidegben kevésbé érezzük magunkat szomjasnak, mint nyáron, de ez nem azt jelenti, hogy nem kell innunk ilyenkor. Mozgás után igyál meg 2 pohár vizet, és jó, ha közben is kortyolgatsz egy keveset egy kulacsból.
(VIA)
Fotó: iStock