Normál esetben nincs ok arra, hogy a kismamák szüneteltessék mozgásprogramjukat a terhesség idejére. Természetesen nem ez az az időszak, amikor el kell kezdeni tervezgetni az első maratoni futóverseny teljesítését, de a teljes leállás nagy hiba lenne. Valójában a testedzés segíteni fog szülésnél, és utána is, amikor szeretnénk visszanyerni a terhesség előtti formánkat. Persze itt is […]
Normál esetben nincs ok arra, hogy a kismamák szüneteltessék mozgásprogramjukat a terhesség idejére. Természetesen nem ez az az időszak, amikor el kell kezdeni tervezgetni az első maratoni futóverseny teljesítését, de a teljes leállás nagy hiba lenne.
Valójában a testedzés segíteni fog szülésnél, és utána is, amikor szeretnénk visszanyerni a terhesség előtti formánkat.
Persze itt is – mint minden esetben, ha a hozzánk illő mozgásforma kiválasztásáról van szó – érvényesül az egyéni különbségek elve.
Az alap mottó csakis a következő lehet: Addig terheld magad, amíg kellemes! Terhesség alatt egyáltalán ne koncentráljunk alakunk változására vagy kondíciónk fejlesztésére, a szülést követően pedig hagyjunk időt magunknak a regenerálódásra!
A rendszeres mozgás előnyeit a várandósság hónapjaiban:
- ritkább hátfájás
- több energia a mindennapokhoz
- emésztési problémák csökkenése
- megnövekedett erő és állóképesség szint, mely segít a vajúdásnál, és a szülésnél
- kiegyensúlyozottabb kedélyállapot
- gyorsabb regenerálódás szülés után
Ma már a személyi edzők határozott ajánlások alapján foglalkoznak ezzel a területtel is, melyet az Amerikai Szülészek és Nőgyógyászok Társasága (ACOG) fogalmaz meg.
Állóképességi edzés:
-
heti 3-4 alaklommal 15 perc időtartamban (ami nem tartalmazza a melegítést és a levezetést). Jó kondícióban levőknél egy edzésen belül több 15 perces etapot is be lehet iktatni (pl. aerobic órán melegítés és 15 perc után el lehet hagyni az órát, fordulni egyet a teremben, majd újra bekapcsolódni az órába.)
-
az edzés intenzitása közepes legyen, közben érezzük magunkat otthonosan, ne ilyenkor feszegessük a határainkat!
-
kerüljük a szökelléssel járó gyakorlatokat (futás, intenzív aerobic)
-
kerüljük a hirtelen irányváltásokat
Erőfejlesztés:
-
ügyeljünk a biztonságos végrehajtásra
-
kis súllyal, magasabb ismétlésszámmal dolgozzunk az inak védelme, és az izomtónus megőrzése érdekében
-
kerüljük a nehéz súlyok emelését, ez is segíti a magzati vérellátás folytonosságát
-
a gyakorlatokat ülő, oldalfekvő, vagy megtámasztott álló helyzetben végezzük
Mikor lehet visszatérni az edzéshez a szülést követően?
Hogy mikor hódíthatjuk meg újra teljesen ez edzőtermeket a szülés után, az függ a terhesség előtti fittségtől, az esetleges komplikációktól, a regenerálódási időtől, a szülés utáni fáradtságtól és az orvos javaslatától is. A szív-és érrendszer, valamint az izomrendszer általában hat hét alatt piheni ki a fáradalmakat.
Tehát jó, ha aktívan telik el a babavárás időszaka, de nagyon fontos, hogy figyeljük testünk jeleit. Csodálatos utazás ez a nő életében, melynek a leglényegesebb szereplője a baba. Minden más ez után, ennek szolgálatában kell, hogy álljon.