A kilókért folytatott küzdelemben ne felejtsünk el egyet: megkérdezni a természetet. Van egy határ ugyanis, amin túl nem mehetünk. És persze vannak jellemzőink, melyek belénk kódoltak, ezeken pedig nem változtathatunk. Felesleges kilók a férfitesten Egy fizikailag aktív egészséges 35-55 éves nő testzsír-százaléka 25-32%. Férfiaknál ez 10-18%. Elhízásról férfiak esetében 38, nőknél pedig 25% felett beszélünk. […]
A kilókért folytatott küzdelemben ne felejtsünk el egyet: megkérdezni a természetet. Van egy határ ugyanis, amin túl nem mehetünk. És persze vannak jellemzőink, melyek belénk kódoltak, ezeken pedig nem változtathatunk.
Felesleges kilók a férfitesten
Egy fizikailag aktív egészséges 35-55 éves nő testzsír-százaléka 25-32%. Férfiaknál ez 10-18%. Elhízásról férfiak esetében 38, nőknél pedig 25% felett beszélünk. A nő gynoid (körte) típusú, a férfi pedig android (alma). Ezeket az arányokat több tényező, de főleg hormonrendszerünk tevékenysége szabályozza, ahogy a testünk zsírtárolása is hormonálisan meghatározott: a férfiak a hasukkal, a nők pedig a csípőjükkel küzdenek.
Egy kis tudomány:
Hormonjaink receptorokon, érzékelőkön keresztül fejtik ki hatásukat. Amelyik területen sok „alfa” receptor van, ott nehézkes a zsírégetés, míg a „béta” receptorokkal ellátott környékek igazi kohókként működnek. Nem nehéz kikövetkeztetni, hogy férfiban és nőben hogyan oszlik ez meg. Ezek után már nem is lehet csodálkozni azon, hogy egyes helyek miért vékonyodnak olyan könnyen, míg mások mozdulni sem akarnak.
A zsírszövet lebontásakor óriási szerepe van a vázizomzatnak. A szervezetben ez az a szövet az, mely képes oxidálni, elégetni a zsírsavakat. A férfiak itt óriási előnyben vannak, hiszen eredendően nagyobb izomzattal rendelkeznek, ezáltal több kalóriát is képesek égetni. A súlyzós edzés náluk sokkal könnyebben gyarapítja az izomtömeget fokozva ezzel a zsírégető edzések hatékonyságát.
Viszont kísérletek bizonyították, hogy a nők sokkal egyszerűbben mobilizálják a zsírsavakat raktáraikból. Ezért is tudnak órákon keresztül aerobicozni, míg ez a férfiaknak nehézséget okoz. Bár a férfiak kevésbé szeretnek „monoton, lányos” kardió edzéseket végezni, náluk ez az edzésmódszer nagyon hatékonyan működik a súlyzózással kombinálva. A kiépített izomzat többlet kalóriát égetve csökkenti a testzsírszázalékot, fogyasztva a zsírszövetet a test egészéről (és nem lokálisan!). És ki mondta, hogy nem lehet gyaloglás közben súlyzózni (power cardio)? Ugyanezt használjuk nőknél is, és mint azt a leírtakban látjuk, ettől ők nem lesznek túl izmosak.
Létezik egy tévhit, mely azt mondja, csak az alacsony intenzitású edzésekkel lehet fogyni. Ezek során arányaiban valóban több zsírt égetünk mint szénhidrátot, de az intenzív edzések után a végén abszolút értékben több gramm zsírral tudunk elszámolni. Persze ez utóbbinál a pihenésre is jobban kell figyelni!
De mindez nem működik, ha nem követjük a negatív energiaegyensúly aranyszabályát: vigyél be kevesebbet annál, amit felhasználsz! Lehet megengedően táplálkozni, de akkor szorosabb lesz az edzések ütemterve.
Milyen gyakran és mit sportolj?
Férfiak számára a heti 4 edzés az optimális, ha a súlycsökkentés a cél.
Ebből 2 legyen kardió edzés (gyaloglás, kocogás, evezés, kerékpározás…), 40-60 percben, kiegészítve törzsgyakorlatokkal.
További 2 alkalommal pedig erősítő jellegű mozgást végezz a maradék izomzatra, hogy megerősödjenek azok az izmok, amelyek később a kalóriákat fogják elégetni.
Használj olyan gyakorlatotak, amelyek sok izmot dolgoztatnak: guggolás, húzódzkodás, fekvenyomás.
A kardió edzésnél ez a képlet fog segíteni a pulzusszám meghatározásánál:
(220 mínusz életkor) szorozva 0,70 és 0,85.
A kapott értékek között ingadozva biztonsággal edzhetsz!