Reggel sötétben kelsz és sötét van akkor is, amikor egy fárasztó nap után végre hazaérsz. A kevesebb napfény miatt ilyenkor a szervezeted több melatonint termel, ettől egyre fáradékonyabb és levertebb leszel. Ilyenkor gyakran előfordul a depresszió egy speciális változata, a szezonális hangulati zavar. Ám a hideg időjárás még nem jelenti azt, hogy a hétköznapokat rosszkedvűen, […]
Reggel sötétben kelsz és sötét van akkor is, amikor egy fárasztó nap után végre hazaérsz. A kevesebb napfény miatt ilyenkor a szervezeted több melatonint termel, ettől egyre fáradékonyabb és levertebb leszel. Ilyenkor gyakran előfordul a depresszió egy speciális változata, a szezonális hangulati zavar. Ám a hideg időjárás még nem jelenti azt, hogy a hétköznapokat rosszkedvűen, a négy fal között kell töltened! Most öt olyan módszert ajánlunk, amelyek segítenek átvészelni a lehangoló, szürke hétköznapokat.
Pörgesd fel magad a hidegben is!
A késő őszi, vagy napsütéses téli hétvégéken húzz bakancsot és irány az erdő. A boldogsághormonok (endorfinok) termelődését már napi egy óra tornázás, vagy egy kiadós séta is elősegíti. Amíg nem esik le az első hó, biciklire is pattanhatsz. A reggeli kocogás és úszás pedig – bármilyen rosszul hangzik is – kiváló immunerősítő.
Táplálkozz az évszaknak megfelelően!
Az őszi hónapokban szervezeted felkészül a télre, így sokkal több ennivalót kívánsz, mint máskor. Mivel a vastag pulóverek alatt nem nehéz észrevétlenül kigömbölyödni, a nassolnivalókkal bánj óvatosan.
– A tejtermékekben, a tojásban, a hal-és húsfélékben lévő B-vitamin segít elűzni a fáradtságot, rosszkedvet és még fejfájás elleni is hatásos.
– A koncentrálóképességedet és a hangulatodat a kalciumban, vasban, magnéziumban gazdag ételekkel javíthatod: ne hagyd ki az étrendedből a diót, banánt, spárgát, céklát.
– Töltsd fel a C-vitamin raktáradat is: fogyassz sok narancsot, grapefruitot, kivit. Ezek a gyümölcsök, az immunrendszered erősítése mellett a közérzetedre is jótékony hatással vannak.
Ne feledd, hogy a kiegyensúlyozott étrendhez a mértékkel fogyasztott szénhidrátok és a zsírok is hozzátartoznak.
Töltődj fényterápiával!
A napsütés hiánya nemcsak rosszkedvet, de álmatlanságot, szorongást is okoz. Próbáld ki a nap sugaraira emlékeztető, fényterápiás lámpát. Tartózkodj sokat a szabad levegőn, esténként pedig gyújts minél több fényt a szobában! A lámpákkal, gyertyákkal, nemcsak a szervezeted számára szükséges fényt biztosíthatod, de megfelelő hangulatot teremthetsz egy kis esti ellazuláshoz is.
Próbáld ki a szaunát!
A finnek már régen felismerték, hogy a hideg egyik legjobb ellenszere a néhány órányi izzadás. A szaunázás javítja a vérkeringést, erősíti az immunrendszert, az izzadás pedig rengeteg méreganyagtól szabadítja meg a szervezetedet. Heti egy-két izzadás a melegben megnyugtat, és remekül oldja a stresszt is. Ha álmatlansággal küzdesz, érdemes a szaunázást a késő délutánra vagy az esti órákra időzítened – a forróságtól ellazulva ugyanis biztos, hogy hamar álomba szenderülsz majd.
Burkolózz illatfelhőbe!
Az otthon töltött estéket egy illatos füstölővel vagy aromagyertyával is sokkal meghittebbé teheted – mert egyes illatanyagok kifejezetten hangulatjavító hatásúak. A levendula oldja a feszültséget és csökkenti a szorongást. Használd párologtatáskor, vagy tégy pár cseppet egy kád fürdővízhez. Remek stresszoldó és nyugtató hatású az eukaliptusz, bergamott és a citromfű is. Vágyfokozónak vesd be az izgalmas fahéjt, és a boldogságérzetet javító jázmint.