A szeméremtesti szemölcsök szexuális úton terjednek. Túlnyomó részüket a Humán Papilloma Vírus 6-os és 11-es törzsei okozzák, melyeket nem tekintünk a rák szempontjából magas kockázatú csoportoknak. Mivel azonban a magas kockázatú csoportok okozati vagy párhuzamos jelenléte lehetséges, az ilyen irányú következményekkel is törődni kell. Mi okozhatja a szeméremtesti szemölcsöt?Látható elváltozás (hólyagos függöly, condyloma accuminatum) a […]
A szeméremtesti szemölcsök szexuális úton terjednek. Túlnyomó részüket a Humán Papilloma Vírus 6-os és 11-es törzsei okozzák, melyeket nem tekintünk a rák szempontjából magas kockázatú csoportoknak. Mivel azonban a magas kockázatú csoportok okozati vagy párhuzamos jelenléte lehetséges, az ilyen irányú következményekkel is törődni kell.
Mi okozhatja a szeméremtesti szemölcsöt?
Látható elváltozás (hólyagos függöly, condyloma accuminatum) a népesség kb.1%-ánál fordul elő, de megfelelő vizsgálómódszerrel 10-20%-ban kimutathatók a kórokozók. Panaszt gyakran nem okoznak, de viszketés, vérzés, illetve maga a tapintható növedék arra készteti a beteget, hogy elmenjen orvoshoz. A 30 év alatti nők átfertőzöttsége a legmagasabb, melyet a gyakoribb partnerváltás, illetve a későbbre kialakult immunitás magyarázhat. A szexuális viselkedésen kívül kockázati tényező a dohányzás is. Tartózkodni kell az érintkezéstől, hogy ha a partneren látható elváltozások vannak. Sajnos az óvszerhasználat is csak csökkenti, de nem szünetei meg a fertőzés átadását. A tankönyvek nem tartalmazzák, én mégis fontosnak tartom megemlíteni, hogy az érintett terület borotválása a kis sebek miatt fokozhatja az elváltozások terjedését. Bár statisztikai adatok szerint terhességben a szemölcs kifejlődésének esélye megkétszereződik, s a szüléskor a szeméremtesten jelen lévő szemölcsök az újszülött garatját még császármetszés esetén is megfertőzhetik, ilyen fajta halmozódást saját várandósaimnál még nem tapasztaltam. Az újszülött fertőződése extrém ritka. Ezeknek megfelelően csak akkor javasolt császármetszés, ha a szemölcs szülési akadályt képez.
Hol fordulhatnak elő szemölcsök?
Fertőzött személlyel való együttlét után a fertőzés az esetek 2/3-ában továbbterjed, a lappangási idő bizonyossággal nem ismert, de a kutatók 3 hónapra becsülik, bár szülés alatti fertőződésnél 20 hónapot is leírtak. Szemölcsök nőhetnek a szájban, garatban, nyelőcsőben, külső és belső nemi szerveken és a végbélnyílás körül. Vizsgálatkor fontos bakteriális fertőzések, herpesz fertőzés és rosszindulatú bőrelváltozások lehetőségére is gondolni, bár ezek igen ritkák. Bár a kezelés előtt nem szükséges víruskimutatás, mégis, mivel az ilyen személyeknek egyéb szexuálisan terjedő betegségekre is nagyobb a kockázata, ezért indokolt esetben érdemes azokra is mintát venni (chlamydia, gonorrhea, syphilis, hepatitis B, hepatitis C, herpes, és HIV vírus). Mivel a szeméremtesti HPV fertőzés együtt járhat a méhnyak hasonló fertőzésével, érdemes méhnyakszűrésre is gondolni – ha az nem történt meg egy éven belül. Fontos a partnerek vizsgálata is. Ha ez nem történik meg, a későbbi visszafertőződés esélye megnő. Nagyon ritka, de fontos tényező, hogy ha gyermekeknél fordul elő hasonló elváltozás, az ellátó személyzetnek gondolni kell szexuális zaklatás lehetőségére is.
Hogyan kezelhető a betegség?
Amennyiben a szemölcs egyértelműen virális eredetű, megelőző szövettani vizsgálat nem feltétlen szükséges, az elváltozás kezelhető. Idősebb korban jelentkező szemölcsnél, illetve, ha az elváltozás nem reagál a kezelésre mindenképp javasolt szövettani mintavétel. Egészséges embereknél hosszabb idő alatt az immunrendszer leküzdheti a kórokozót, így apró elváltozások kezelése nem feltétlen szükséges. Ecsetelésre gyakran használnak egy Podofillin nevezetű oldatot, ennek esetleges rákkeltő hatása miatt manapság mások kerülik ennek alkalmazását. Ehelyett triklórecetsav, elektromos, rádiófrekvenciás, lézeres, fagyasztásos vagy sebészi eltávolítás alkalmazható. Bár a kezelés 90%-ban hatásos, a kiújulás gyakorisága sajnos 40% körüli. A beavatkozás után a terület fájdalmassága miatt szájon át szedhető fájdalomcsillapító, vagy helyi lidocain gél, bakteriális fertőződés esetén antibiotikumszedés is szükséges lehet. Ritkán hosszú távú mellékhatásként előfordulhat a kezelt bőrterület szőrtelensége, elszíneződése, érzéketlenné válása. A kezelésnél egyszerűbb, fájdalmatlanabb és hatékonyabb, de jóval drágább megoldás lehetőleg még a nemi élet megkezdése előtt adott oltás. Ennek az oltásnak a szemölcs-kialakulás gátlásán felül fő haszna a méhnyak rákmegelőző elváltozásainak megakadályozása. Ezen elváltozások a szexuálisan aktív nők 50-70%-át veszélyeztetik.