Allergia: a lélek betegsége? Az allergiás –atópiás- hajlam genetikailag meghatározott. Ahhoz, hogy az öröklött hajlamból betegség legyen, sok környezeti tényező kell. Mai tudásunk szerint a környezeti faktorok azok, amik valójában előhívják, felszínre juttatják a tüneteket. Többek közt ezért is javasoljuk, hogy az édesanyák kerüljék a terhesség alatti dohányzást, az atópiás gyermek lehetőleg ne a nyári, […]
Allergia: a lélek betegsége?
Az allergiás –atópiás- hajlam genetikailag meghatározott. Ahhoz, hogy az öröklött hajlamból betegség legyen, sok környezeti tényező kell. Mai tudásunk szerint a környezeti faktorok azok, amik valójában előhívják, felszínre juttatják a tüneteket. Többek közt ezért is javasoljuk, hogy az édesanyák kerüljék a terhesség alatti dohányzást, az atópiás gyermek lehetőleg ne a nyári, pollendús hónapokban szülessen. –sorolja az allergia megelőzésének lehetséges módjait dr. Balogh Katalin allergológus főorvos. Az allergiával kapcsolatos kutatások régóta keresik az allergia és a lelki tényezők közti összefüggés okát. Az eredmények alapján feltételezhető, hogy a beteget értő folyamatos, mindennapi stresszhelyzet is egy lényeges környezeti tényező, mely szintén szerepet játszhat az allergia kialakulásában.
A stressz a tüneteket is rontja
Az allergiás tünetek többségében jól kezelhetők gyógyszeres terápia segítségével, azonban előfordul, hogy a beteg panaszai a kezelés ellenére sem szűnnek. Ilyen esetekben felvetődhet, hogy az állapotromlás hátterében lelki problémák állnak. Tapasztalataim alapján a már kezelt betegeknél az új, súlyosabb tünetek megjelenésének hátterében gyakran munkahelyi, magánéleti konfliktus áll – magyarázza a főorvosnő. Német kutatóorvosok az allergiát, mint pszichoszomatikus betegséget vizsgálva már 1981-ben leírták, hogy alkati kérdés függvényében bizonyos személyeknél stresszhelyzetben allergiás tünetek jelentkezhetnek. Megfigyelték, hogy olyan konfliktus helyzetekben, melyek során a betegek érzelmeiket kénytelenek magukba fojtani, az allergiás tünetekhez hasonlóan az orr és hörgő nyálkahártya vérbőséggel és vizenyővel, valamint fokozott nyáktermelődéssel járó duzzanata alakul ki, amelyet a hörgő izomzat görcsös állapota kísér.
A javulásért tennünk kell!
A lelki tényezők tehát fontos szerepet játszanak az első tünetek megjelenésében épp úgy, mint a már meglévő panaszok felerősödésében. A külső körülményeken a legtöbb esetben változtatni nem tudunk, de a saját hozzáállásunkon igen – magyarázza Tóth Krisztina pszichológus. A folyamatos stressz és a lelkünket nyomasztó terhek ellen úgy vehetjük fel a harcot, ha megtanuljuk saját érzelmeinket és testünk működését kontrollálni. Az autogén tréning egy olyan relaxációs módszer, amely erősíti a test természetes, öngyógyító folyamatait. Napjainkban nem csak másokra, de saját magunkra sem figyelünk eléggé. A mindennapok során átélt stressz több ponton is támadja egészségünket. Az autogén tréning segítségével megakadályozhatjuk, hogy a fel nem dolgozott feszültség a későbbiekben különböző pszichoszomatikus kórképek formájában jelentkezzen. A relaxációs technika elsajátításával az allergiás betegek testük tudatos megfigyelésével képessé válnak a tünetek és a betegség által okozott stressz csökkentésére is.
Van, akinek ez lehet az egyetlen megoldás
Az autogén tréning különösen előnyös lehet azok számára, akiknél a tüneteket többféle pollen, vagy lakáson belüli allergének okozzák. Esetükben ugyanis elhúzódó, vagy akár egész éven át tartó gyógyszeres kezelésre lehet szükség. A módszer segítségével jelentős javulás érhető el, így a gyógyszerek mennyisége egyéntől függően csökkenthető, vagy elhagyható. A gyógyszermentes kezelési mód különösen kismamák számára fontos. Terhesség alatt a gyógyszerek szedése nem javasolt, így a kismamák természetes módon igyekeznek az allergiás tüneteket csökkenteni. Az autogén tréning segítségével a várandós kismamák is könnyebben átvészelhetik az előttük álló tavaszi-nyári hónapokat.
Forrás: A Budai Allergiaközpont sajtóközleménye