Grapefruit és gyógyszer együtt? Érdemes vigyázni!
A grapefruit ugyanis olyan hatást idéz elő, mintha a páciens túladagolta volna az adott gyógyszert, mivel gátolja a gyógyszerek lebontásában elsőrendűen fontos folyamatokat a bélrendszerben és a májban. Ennek hatására károsodhat a máj és a vese, de felléphet akár szívritmuszavar is, sőt rosszabb esetben halál.
A kanadai Lawson Health kutató központ munkatársai arra hívják fel a figyelmet, hogy azon gyógyszerek száma, amelyek grapefruittal párosítva akár halálosak is lehetnek 2008-2012 között 17-ről 43-ra emelkedett.
Ezek közé olyan gyógyszerek tartoznak, amelyeket vérnyomás-csökkentésre, rákkezelésére használnak, de ide tartoznak a koleszterincsökkentő sztatinok is, valamint a szervátültetést követően használt szervkilökődés-gátlók.
Ennek oka, hogy a grapefruit leve furanokumarin vegyületeket tartalmaz, amelyek gátolják annak az enzimnek a működését, amely a gyógyszer lebontásáért felelős. Ez az jelenti, hogy jóval több gyógyszer kerül az emésztőrendszerbe, mint amennyit a szervezet képes elviselni. Összehasonlítva a felodipin hatóanyagú vérnyomáscsökkentőnek háromszor nagyobb volt a mért szintje, amikor a páciensek egy pohár grapefruit levet ittak, mint amikor egy pohár vizet.
A mellékhatások gyógyszerektől változhatnak, de előfordulhat gyomorvérzés, megváltozott szívverés, vesekárosodás, de legrosszabb esetben hirtelen halál. Dr. David Bailey kutató a BBC-nek elmondta: “Egy tabletta grapefruitlével bevéve olyan hatást fejthet ki, mintha 5-10 tablettát vett volna be a páciens egy pohár vízzel. Ez már mérgezést okozhat.”
Forrás: OrientPress Hírügynökség
Fotó: Profimedia – Red Dot