Tudod fejből a személyi számod? Az előző telefonszámod? Vagy esetleg a mostanit sem tudod papír nélkül? Az egészséges életnek is megvannak a számai, például a vérnyomás, vércukor-szint, koleszterinszint értékei.
Fontos, hogy ismerd ezeket az értékeket, így akár otthon is megmérheted, rendben van-e minden. Megmutatjuk a legfontosabb értékeket, melyeket mindenképpen illik ismerni.
1. Vérnyomás: 120/80
A magas vérnyomást csendes gyilkosnak is szokták nevezni, mivel szinte tünetmentesen teszi tönkre a szervezeted. Ha a vérnyomásod túl magas, nem is veszed észre, hogy valami nincs rendben, ameddig baj nem történik. Nagyon fontos, hogy ha magas a vérnyomásod, az orvos pedig felír gyógyszert, azt beszedd, még akkor is, ha egyébként jól érzed magad.
2. Koleszterin: <200
Akárcsak a vérnyomás, a koleszterin is két értékből áll, mivel LDL és HDL koleszterinszintről is beszélünk. A két értéknek együtt nem szabad meghaladnia a 200-at, azonban az ideális eset az, ha az LDL, vagyis a „rossz” koleszterin szintje 100 alatt, míg a HDL, vagyis a „jó” koleszterin szintje 60 felett van.
3. Pajzsmirigy/ TSH: 0,4-4,5 mU/L
Statisztikai adatok szerint 10-ből 1 ember – legtöbb esetben nő – tapasztal valamilyen pajzsmirigy-problémát élete során. A tünetek egészen eltérőek a levertségtől kezdve a székrekedésen át egészen a fogyásig és krónikus fáradtságig terjednek. A TSH, vagyis a „pajzsmirigy-stimuláló hormon” a pajzsmirigy egészségét legkönnyebben kifejező érték.
4. Vércukor: <5,7
A vércukor-teszt azt méri, hogy a véráramban mennyi glükóz kering. Egy egészséges szervezet nagyon komolyan szabályozza a glükóz szintjét, de ha elromlik a szabályozó rendszer, cukorbetegség alakulhat ki. Ha a vércukormérés során tapasztalt érték 5,7-6,4 között van, akkor ún. prediabéteszről beszélünk.
5. Csontsűrűség: -1 és 1 között
Ez a teszt azt méri, a csontozat mennyire sűrű, mekkora az esélye a csontritkulásnak, esetleg csonttörésnek. 65 év feletti nőknek a vizsgálat évente javasolt, míg fiatalabbaknak csak abban az esetben, ha csonttörést szenvedtek, illetve volt precedens csontritkulásra a szűk családban.
6. Derékbőség: <90 cm
Nos igen, a legtöbb nő nem szereti méregetni a derekát, mert amúgy is „kövér vagyok” – gondolja. Most azonban nem csupán az esztétikum a tét, hanem az egészség is. Ha a derékbőség meghaladja az egészséges szintet, az komoly betegségek előjele lehet, például szívbetegség, cukorbetegség és emésztőrendszeri zavarok.
7. Vérkép: 1/év
Ez a vizsgálat méri a vörös- és fehérvérsejtek, vérlemezkék, hemoglobin és számtalan más dolog szintjét a vérben. Egy ilyen vérvizsgálatból nagyon sok dolgot ki lehet mutatni, például vashiányt vagy fertőzést. Ez a vizsgálat túl sok számértéket termel ahhoz, hogy mindet meg tudjuk osztani, de az igazi számmisztikát kedvelőknek azt tudjuk mondani: 1, azaz évente érdemes elmenni a laborba, és csináltatni egy teljes vérképet.
Ezeken a fontos vizsgálatokon kívül vannak még olyan vizsgálatok, melyek életkorból, kórtörténetből és életvitelből adódóan javasoltak. A menopauza közeledtével például érdemes egy májfunkciós- és kreatinin (vesefunkciót mérő)-tesztet végeztetni.
Fotó: Profimedia – Red Dot