Főoldal > EGÉSZSÉG > 8 jel, hogy a stressz az egészségedet veszélyezteti

8 jel, hogy a stressz az egészségedet veszélyezteti

egészségfáradtságfejfájásfeszültséghízásidegességpattanásstressz
0

Írta:

A jó stressz, vagy más néven eustressz motiváló hatású, jobb teljesítményre serkent. Ezzel szemben a rossz, azaz a distressz gátat szab sikereinknek, sőt hosszútávon mentális betegségekhez is vezethet.

A krónikus stressz, amely hetekig, sőt akár évekig fennáll, gyengíti az immunrendszert, illetve fogékonnyá tesz bizonyos betegségekre is. A szervezet legyengül és védtelenné válik a betegségekkel, illetve a különböző kórokozókkal szemben. Negatív hatással van a sejtek működésére és gyulladást vált ki a szervezetben. A stressz tehát szó szoros értelmében megbetegít. Ha az alábbiakat észleled magadon, már a te egészséged is veszélyezteti. Tégy mihamarabb ellene: sajátíts el néhány stresszkezelő technikát, sétálj sokat a friss levegőn és iktasd be a rendszeres testmozgást. Ha mindez nem segít, ne szégyellj felkeresni egy pszichológust.

1. Hízás

A hosszútávú stressz növeli az éhséget okozó hormonok szintjét, amelynek következtében sokkal jobban és gyakrabban fogsz sóvárogni az ételek után, amely hízáshoz vezet. Sajnos ilyenkor inkább kalóriadús (akár cukros, akár sós) falatokra vágysz, a saláta és a csirkemell helyett, amelyek rendszeres fogyasztása és a gyakori, akár folytonos étkezések jelentősen megemelt napi kalóriabevitelt eredményeznek. Hagyj fel az örökös evéssel, és térj át egy egészséges, vitamindús étrendre, amely a stressz leküzdésében is segítségedre lesz. Fontos, hogy ne hagyd az agyad éhezni, ne iktasd ki teljesen a szénhidrátokat, a finomítottat egyszerűen cseréld le komplexre.

2. Tenziós fejfájás

A jellemzően kétoldalon jelentkező tompa fájdalom, a tenziós fejfájás is szoros összefüggésben áll a stresszel. A friss kutatások szerint az állandó aggódás és a szorongás tehető felelőssé a gyakran jelentkező fejfájásért. Ahelyett, hogy a fájdalomcsillapítókat kapkodnád, igyekezz befogadni nemcsak a negatív, hanem a pozitív hatásokat is.

3. Fogcsikorgatás

Igen, a stressz tehető felelőssé azért is, ha csikorgatod a fogad, akár nappal, akár éjszaka, miközben alszol. Korábbi japán kutatások során a résztvevőktől nyálmintát vettek, amelyek elemzésekor azt találták, hogy a stresszhormonok szintje azoknál volt magas, akik csikorgatták a fogukat. Ez a rossz szokás nemcsak bosszantó, hanem a fogak letöréséhez vagy akár elvesztéséhez is vezethet.

4. Magas vérnyomás

A harcolj vagy menekülj válasz a tulajdonképpeni stresszreakció, a stressz folyamatának azon első fázisa, amely során automatikusan reagálsz a jó közérzetedet veszélyeztető eseményre, külső hatásra. A stresszhelyzetben kialakuló stresszválaszért a szimpatikus idegrendszer felel, megemelve a vérnyomást, hogy végtagjaid és izmaid készen álljanak a cselekvésre. Természetesen ez rövidtávon nem veszélyezteti az egészségedet, csupán megoldásra sarkall. Azonban a krónikusan magas vérnyomás túlterheli a szívet, károsítja az érfalak belső rétegét, amely akár vérrög keletkezéséhez is vezethet.

38270729 - woman with a head pain

5. Ízületi fájdalom

Az autoimmun betegségek esetén a szervezet természetesen védekezik az egészségre tévesen károsnak hitt dolgokra. Ennek eredményeként gyulladás lép fel a szervezetben, ízületi fájdalmakhoz vezetve. A krónikus stressz autoimmun betegségekhez vezethet, illetve tovább erősítheti a tüneteket olyan betegségek megléte esetén, mint a gluténérzékenység vagy a lupusz.

6. Gyomorgörcs

A stressz a második agyunkat, azaz a gyomrot is megtámadja, gátolja az ételek emésztését, a vitaminok és a tápanyagok felszívódását. Mivel a gyomor érzékeny szerv, már a rövid ideig tartó stressz is gyomorfájdalmakhoz, görcsökhöz vagy hasmenéshez vezethet. Hosszútávú stressz esetén pedig reflux és gyomorfekély is kialakulhat.

7. Pattanások

Mindegy, hogy rövidtávú vagy krónikus stresszel állsz szembe, mindegyik hatással lesz az arcbőröd színére és állapotára. A stresszhormonok, különösen a kortizol, növeli a bőr olajtermelését. Ha felnőttként is pattanásokkal és mitesszerekkel küzdesz, valószínűleg túl sok stressz ér.

8. Krónikus fáradtság

A stressz és az alvászavarok között szoros összefüggés van, azonban még a jól alvók is sokkal fáradékonyabbak stresszes időszakokban. Az állandósult feszültség és a legyengült immunrendszer miatt az elegendő 8 óra alvás ellenére is egész nap fáradtnak és kimerültnek érezheted magad. A krónikus fáradtság nemcsak a tanulást és a munkavégzést nehezíti, de balesethez is vezethet.


További cikkeink a témában

Kövess Facebook-on!
X