Főoldal > EGÉSZSÉG > Sérülés, ami éjjeli vállfájdalmat okozhat

Sérülés, ami éjjeli vállfájdalmat okozhat

egészségfájdalomcsillapításgyógyulásizomRotátor-köpenysérüléssporttestvállvállfájdalom
0

Írta:

A vállfájdalom negyven-ötven év felett sokaknak okozhat panaszt, kézilabdázóknál, úszóknál pedig különösen gyakori a Rotátor-köpeny sérülése.

Dr. Páll Zoltán, a Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos szerint nem kell együtt élni a korlátozott mozgással, megfelelő ellátással meg lehet szabadulni a fájdalomtól.

Erősen terhelt vállízület esetén gyakoribb

A váll egyik legjellemzőbb sérülése az ún. Rotátor (vagyis vállforgató) – köpenyben jelentkezik. Ez a probléma leggyakrabban azokat érinti, akik sokat és erősen terhelik a vállízületüket, így például a kézi-, vízi- vagy röplabdázókat, teniszezőket, úszókat, illetve a rakodómunkásokat, az árufeltöltőket. Ennek fő oka, hogy náluk ismétlődnek rendszeresen bizonyos extrém erőhatások, amelyek könnyen károsíthatják a Rotátor-köpenyt, különösen, ha a vállcsúcs alatti tér beszűkült. Negyven-ötven év felett azonban szinte mindenki a veszélyeztetettek közé tartozik, az ízület instabilitása, a vállizmok lazulása és a támasztó ínszalagok gyengülése miatt.

105519869 - strong female athlete doing weights at the gym showing off her upper body strength

Jellemző az éjjeli fájdalom

Sokakat az zavar leginkább, hogy jellemzően esténként, és/vagy éjszaka fáj a válluk. Ez azonban tipikus lehet a Rotátor-köpeny sérülése után, ahogyan akkor is erre gondolhatunk, ha a fájdalom a kar emelése közben jelentkezik, ha nem tudjuk a fejünk fülé emelni a karunkat, illetve ha gyengébbnek érezzük a karunkat a korábbiaknál.
A tünetek erőssége természetesen a sérülés mértékétől és az életkortól is függ. Fiatalabb korban leggyakrabban gyulladás és ödéma jelentkezik, de egy nagyobb sérülés ebben az életkorban is gyors és jelentős állapotromlást okozhat.  25-40 éves kor között a gyulladás következményeként kialakulhat hegesedés, degeneráció. 40-50 éves kor felett az esetleg már károsodott köpeny könnyen el is szakadhat.  Páll doktor szerint bármikor is szembesülünk a problémával, az időben elkezdett kezeléssel nem csak a fájdalomtól szabadulhatunk meg és a teljesítményünket fokozhatjuk, de megelőzhetjük a jelentős mozgásbeszűkülést, újra sportolhatunk, dolgozhatunk.

Nem csak a fájdalmat kell megszüntetni

Megelőzésképpen fontos a tudatos mozgás. Csak akkor szabad a váll izmait erősen megmozgató sportba vagy munkába kezdeni, ha elég erősek az ott található izmok. Ha ugyanis gyengék a vállízületet tartó izmok, a váll előrelóghat vagy leereszkedhet, jelentősen növelve így a sérülés veszélyét.
– Ha a vállban hirtelen, esetleg egy sérülés következtében lép fel a fájdalom, a kart érdemes felkötni és szakorvoshoz kell fordulni – hangsúlyozza dr. Páll Zoltán, a FájdalomKözpont sebésze, traumatológus, sportorvos. – Ilyen esetekben elsődlegesen a fájdalomcsillapításra koncentrálunk, helyi, gyorsan ható szerekkel. Amennyiben a fizikális vizsgálat és a képalkotás tanúsága alapján kiderül, hogy valóban a Rotátor-köpeny sérüléséről, esetleg szakadásáról van szó, szóba jöhet a műtét, de bizonyos határokon belül el is kerülhető, például lágyrész hialuronsav injekciókkal vagy orvosi kollagén-terápiás injekciókúrával. Az eredmények tartóssá tehetők és a szabad mozgás is visszanyerhető hosszútávon, ha rendszeres gyógytornával erősítjük a váll izmait, regeneráljuk az esetleg elsorvadt izmokat, fokozzuk a szalagok rugalmasságát.

Forrás: FájdalomKözpont 


További cikkeink a témában

Kövess Facebook-on!
X