Mi a szteroid szerepe a mozgásszervi fájdalmak kezelésében?
A szteroidok gyakran felmerülnek a fájdalomcsillapítás, gyulladáscsökkentés témakörökben, mint gyorsan ható, hatékony szerek. Dr. Arnold Dénes Arnold MsC, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, akupunktőr elmondja, mi a különbség a szájon át szedhető és injekcióban hozzáférhető szteroidok közt, mikor válnak be ezek az eljárások.
Mit kell tudni a szájon át szedhető szteroidokról?
Kevesen tudják, de a szteroidok közé tartoznak a test által természetes úton előállított különféle hormonok is, amelyek segítik a szerveket, szöveteket, sejteket a feladataik ellátásában. Amikor azonban a szteroid kifejezést halljuk, elsősorban a gyógyszerekre gondolunk, amelyeknek két fő típusa van: a kortikoszteroidok és az anabolikus-androgén szteroidok. Utóbbiak elsősorban az izomépítő hatásukról ismertek (bár alacsony tesztoszteronszint esetén orvosok is felírhatják a férfiaknak), a kortikoszteroidok pedig kiváló gyulladáscsökkentők.
A szájon át szedhető változatot (tablettát, szirupot, kapszulát) nagyon sokszor éppen mozgásszervi problémák esetén rendelik el, hiszen azon az elven működnek, mint azok a hormonok, amelyeket stressz vagy sérülés esetén termel a szervezetünk. Azon túl, hogy csökkentik a gyulladást, autoimmun betegségek (például rheumatoid arthritis esetén) elnyomják az immunrendszer túlzott működését. Éppen ebből származik az egyik mellékhatás is: a meggyengített immunrendszer ugyanis a valós fertőzések ellen sem fog tudni hatékonyan védekezni. Ez az egyik oka, amiért a szájon szedhető szteroidokat jellemzően limitált ideig, 1-2 hétig szokás szedni. Ez az idő többnyire elég arra, hogy az akut fájdalmat vagy a krónikus fájdalmak fellángoló szakaszainak fájdalmát csökkentse. Tanulmányok bizonyítják, hogy különösen gyorsan és hatékonyan bevethetők nyak- váll-szindróma és derékproblémák esetén – és komoly fájdalmak esetén ez nagy nyereség. Természetesen a sokat emlegetett mellékhatások (például emelkedő vérnyomás és szemnyomás, alvási nehézségek, súlygyarapodás, pszichés változások, gyomor – es nyombélfekély, bőrproblémák, vércukor-zavarok) rövidtávon is jelentkezhetnek, de ezeket a kezelőorvosnak mindig mérlegelnie kell – az előny / kockázat skálán.
A szájon át szedhető szteroidok ugyanakkor a hosszú távú kezelési terv részét is képezhetik, bizonyos gyulladásos betegségek, például a Bechterew-kór terápiájában, de ekkor is szem előtt kell tartani a lehetséges mellékhatásokat. Ezek közé tartozik a magas vérnyomás, a lassabb sebgyógyulás, a fertőzésveszély megnövekedése, a csontritkulás és a törések rizikójának növekedése.
Dr. Arnold Dénes Arnold MsC, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, akupunktőr szerint ugyanakkor éppen azért vénykötelesek ezek a gyógyszerek, hogy az orvos felmérhesse a kockázatokat és előnyöket, és elrendelhesse a legkisebb, de még hatékony dózist, amelyet mindig az előírásoknak megfelelően kell szedni.
Mit kell tudni a szteroid injekcióról?
A szteroid injekció egy nagyon hatékony fájdalom– és gyulladáscsökkentő módszer, amely célzott beadása miatt még a szájon át szedhető szteroidoknál is gyorsabban fejti ki a hatását, ráadásul a gyomor-bél traktust sem veszi igénybe. Éppen ezért gyakran használatos ízületi problémák, rheumatoid arthritis esetén, és hasznos lehet a szövetek problémáinál is, például íngyulladásnál, teniszkönyöknél. A rövid hatású injekció néhány órán belül hat és legalább egy hétig kitart a hatása, míg a hosszabb hatású változatnak több idő kell, hogy kifejthesse hatását, amely azonban hónapokig fennmarad.
Az injekciónál is előfordulhatnak mellékhatások, mint például a bőrreakciók, allergia, ritkán fertőzés – ezért, ha a fájdalom növekszik, a terület bepirosodik, mindenképpen orvoshoz kell fordulni. A túl gyakori injektálás sem ajánlott, mert elgyengítheti az érintett terület csontjait, szöveteit.
– Az injekciós szteroid használatánál is nyilvánvalóan nagyon körültekintően kell eljárni és az esetek többségében érdemes más módszereket is alkalmazni a gyógyulás érdekében – a diagnózis függvényében – hangsúlyozza Arnold doktor. – Ugyanakkor jelentős fájdalmaknál gyakran ez lehet az első alkalmazandó eljárás, amely a fájdalom, a gyulladás csökkentésével nagy terhet vesz le a páciensről és megnyitja az utat olyan, akár természetes hatású kezelések előtt, mint a lökéshullám terápia, az orvosi kollagén injekciókúra vagy a lágylézer kezelés. A visszanyert mozgásszabadság pedig lehetővé teszi a személyre szabott, funkcionális gyógytornát, ami a mozgásszervi betegségek esetében szinte kötelező.
Forrás: FájdalomKözpont