Főoldal > EGÉSZSÉG > Végbélrepedés: a fájdalom, ami gyorsan jön, lassan megy

Végbélrepedés: a fájdalom, ami gyorsan jön, lassan megy

aranyérkezelésszékelésszékletvégbélvégbélrepedés
0

Írta:

Amikor székeléskor hirtelen éles fájdalom jelentkezik a végbélnyílásban, helyi sérülésre, végbélrepedésre kell gondolnunk. Minél korábban kezdjük el az igen kellemetlen és zavaró állapot kezelését proktológus szakorvos segítségével, annál nagyobb sikerre számíthatunk – mondja dr. Baranyai László, a Trombózisközpont aranyér specialistája.

A széklet kiengedésére a záró izomrostok ellazulnak. Van azonban két hely, ahol a rostok kevésbé tágulnak, merevebbek: a hátsó és az elülső középvonalban. A kemény széklet darabjai megsérthetik a borító vékony nyálkahártyát. Seb keletkezhet akkor is, ha székeléskor nem adunk elég időt a tágulásra. Hasmenés alkalmával a gyakori tisztítás, a WC papír okozhat mechanikus sérülést, A keletkezett sebből kevés vér is ürülhet, a seb felszínén sok idegvégződés (fájdalomérző) válik szabaddá.

44574357 - woman in the toilet

A vezető panasz a székelést kísérő éles fájdalom

A beteg a fájdalom miatt fél a következő székeléstől, ezért előfordulhat, hogy az ezek közötti idő megnyúlik, a záró izom görcsbe kerül, a széklet ezért besűrűsödik, keménnyé válik. Várható a következő alkalommal, hogy a nyálkahártya tovább sérül, a panaszok fellángolnak – sorolja dr. Baranyai László.

A szervezet gyógyulási folyamatai lépnek életbe, és próbálják rendezni a kialakult állapotot: akut esetben 60-80 százalékban spontán gyógyulhat a seb. A sarjadás hámmal szeretné borítani a seb felszínét, az ismételt nehéz székelés azonban visszaveti a gyógyulást. Egy idő után, ha nem gyógyítjuk a betegséget, sajnos átmehet krónikus formába:

·     A seb mélyül, alapján a záró izom rostjai láthatók, a sebszélek megvastagodnak, hegessé válnak.

·     A seb környékét gyulladás kíséri, duzzanat, vörösség és fájdalom alakul ki.

·     A záró izom hegesen beszűkül, tovább rontva a helyzetet, a gyógyulás esélyét.

Az idő nagyúr, mert a panaszok állandósulnak, a beteg életminősége romlik. A vázolt folyamat alapján is érthető, hogy minél korábban el kell kezdeni a kezelést. Erre a betegségre is igaz, hogy minél korábban kezdjük el az állapot rendezését, annál nagyobb sikerre számíthatunk a kezelés következtében – hangsúlyozza a Trombózisközpont aranyér specialistája.

Több lehetőségünk van a gyógyításra

Gyógyszeres kezelésben a helyi hatású szereket alkalmazzuk! Használunk a kezelés során helyi fájdalomcsillapítókat, izomlazítókat (nitroglicerin, kalcium-csatorna bénítók, botulinum toxin), hámosító anyagokat. A gyulladás mérséklésére akut esetben alkalmazunk mellékvese hormonokat, corikoidokat. Ezeket csak rövid ideig alkalmazzuk, tartósabban ugyanis gyengíti a hámot – mondja dr. Baranyai László.

Változtassunk a diétán: fogyasszunk különböző gabonaféléket és teljes kiőrlésű termékeket. Sok gyümölcs, zöldség, bab, a borsó, egyéb hüvelyesek, diófélék és egyéb magvak is gazdagok rostban. Igen értékes a psyllium (útifű vagy bolhafű héja). Ez az anyag 8-14-szeresére duzzad. A székletet tömegessé és nyákossá teszi, rendezi a rendszeres puha széklet ürítését. A rostdús étkezés mellett fontos a nagy mennyiségű folyadék bevitele.

53914872 - two happy women drinking vegetable smoothie after fitness running workout on stadium. fitness and healthy lifestyle concept

Tegyük rendszeressé a székürítést, adjunk elég időt a záróizom ellazítására

Sokszor jó hatású a langyos-meleg ülőfürdő. A görcs miatt a seb vérellátása, sarjadási képessége romlik. A meleg környezet ellazítja az izomrostokat, az ereket is tágítja. A seb felszínét, környezetét is tisztítja.

Nagyon elhanyagolt esetekben, vaskos hegeknél szóba jön a műtéti megoldás is. A vaskos, sarjadzásra már nem alkalmas hegek kimetszése mellett alkalmazzák a belső záróizom oldalsó részleges bemetszését. Ekkor a hegből szövettani vizsgálatot is végzünk az esetleges végbélnyílás daganat kizárására. A műtétet kiegészítheti a krónikus gyulladást kísérő, szintén panaszt okozó papilla, az úgynevezett „előőrs csomó” eltávolítása.

A kezdeti állapotban, az akut tünetek jelentkezésekor elkezdett kezelés eredményes, ezért forduljon szakorvoshoz a panaszok jelentkezésekor. Később a gyógyulás általában elhúzódó. Gyakoriak a visszaesések, a tünetek fellángolásai. Ez a betegség sok türelmet kíván a betegtől és orvosától is – teszi hozzá dr. Baranyai László.

Forrás: Trombózisközpont


További cikkeink a témában

Kövess Facebook-on!
X