Az alulműködés a pajzsmirigy közvetlen betegsége, kialakulásában bizonyos autoimmun betegség kereshető, jellemző az öröklött hajlam, illetve a fokozott stressz és életmódbeli tényezők is.
Prof. dr. Balázs Csaba endokrinológus, a Budai Endokrinközpont orvosának segítségével összegyűjtöttük a leggyakoribb tüneteket.
A pajzsmirigy alulműködés (hipotireosis) súlyosságtól függően igen szerteágazóak és változatosak lehetnek a jelentkező tünetek, ennek magyarázata, hogy szinte minden szervrendszerre hatással van a betegség. Ráadásul a tünetek eltérő intenzitással és gyakorisággal jelentkezhetnek.
1. Fáradtság, gyengeség, álmatlanság
Pajzsmirigy alulműködés esetén gyakori tünet, hogy napi 8-10 óra alvás után is fáradtan, erőtlenül ébredünk, és ez az állapot az egész napunkat végig kíséri.
2. Súlyproblémák
Az alapanyagcsere szabályozása által a pajzsmirigy rendellenes működése testsúlyunkra is hatással van. Alulműködés esetén hízás jelentkezhet, akár úgy is, hogy megfelelő a táplálkozás.
3. Hangulati ingadozások
Ingerlékenység, depresszió vagy éppen napjaink egyre gyakoribbá váló tünetegyüttese, a pánikbetegség is jelentkezhet a pajzsmirigy rendellenes működéséből adódóan.
4. Magas koleszterinszint
Pajzsmirigy alulműködést jelezhet, ha a koleszterinértékek rendszeres testmozgás és diéta hatására sem csökkennek.
5. Hideg végtagok
Fázósság, hideg-intolerancia jellemzi a beteget, akár a hideg idő beköszöntével lesz túlzottan fázós, de az is előfordulhat, hogy éppen nyáron kerül elő a takaró, a vastagabb ruha.
6. Menstruációs problémák
A korábbinál erősebb, elhúzódó menstruáció pajzsmirigy alulműködést jelezhet. Gyakran a meddőség hátterében is pajzsmirigy probléma található.
7. Bélpanaszok
A székrekedést alulműködés is kiválthatja.
8. Haj és bőrproblémák
A pajzsmirigy betegségei a haj és a bőr állapotában is elváltozást okozhatnak. Gyakori panasz a száraz, töredezett haj, akár a hajhullás. A bőr is szárazabb, érdesebb lehet.
9. Alacsony pulzus
A percenkénti szívverések számát mutatja a pulzus. Alacsony pulzusszám esetében is gondolni kell pajzsmirigyzavarra.
+1. Családi örökség
A pajzsmirigy betegségek kialakulásában is fontos szerepet játszik az öröklött hajlam. Amennyiben a családban korábban előfordult ilyen probléma, akkor fokozottan ügyeljen a tünetek korai felismerésére!
Egy-egy fenti tünet megléte önmagában még nem jelenti azt, hogy pajzsmirigy alulműködése van, azonban minden egye gyanút komolyan kell venni, és szakorvoshoz kell fordul a diagnózis pontos felállítása érdekében. Ehhez a pajzsmirigy hormonszintek maghatározása szükséges, kiegészítve ultrahanggal.
Forrás: Budai Endokrinközpont