Az emberek különféle okok miatt szoktak C-vitamin étrend-kiegészítőket szedni, ám csak nagyon kevesen tudják, hogy ezek valójában milyen hatással vannak a szervezetre.
A C-vitamin megannyi módon képes segíteni a szervezetünket. Először is részt vesz egyes fehérjék szintézisében, a sebgyógyulásban, de szerepe van a szív és az erek egészségének megőrzésében. Ezenfelül a fogazat, csontozat fejlődésében és a folsav aktív formájának kialakulásában is kulcsszerepet tölt be.
Erősíti továbbá a szervezet ellenálló képességét, és jelentős antioxidáns hatással is bír. A napi ajánlott beviteli értéke gyerekeknek 50-75 mg, míg a felnőtteknek 80 mg. De mi van akkor, ha túl sokat szedünk belőle? Mutatjuk is!
1.) Vesekő
Ha valaki hiperoxaluria (az oxálsav túlzott mértékű termelése és felhalmozódása kalcium-oxalát kristálylerakódásokat eredményez a vesékben) nevű betegségben szenved és még C-vitamin étrend-kiegészítőket is szed, akkor nagyobb eséllyel alakulhat ki nála vesekő. A jelenséget vizsgáló kutatások eredményei azonban ellentmondásosak. A vitamin szedése nagy valószínűséggel csak akkor jelenthet problémát, ha valaki az említett betegséggel rendelkezik.
2. Vas túlterhelés
Azoknál az embereknél, akiknél hemokromatózist vagy vastárolási betegséget állapítottak meg előfordulhat, hogy a kiegészítőkből származó nagy mennyiségű C-vitamin elősegít a vas túlterhelését ezáltal pedig károsíthatja a szervezetet.
3.) Fogzománc kopás
Több kutatás is megállapította, hogy a sok rágható C-vitamin tabletta fogyasztása a fogzománc kopását eredményezheti.
4.) Álmatlanság
A túl sok C-vitamin kiegészítő szedése bizonyítottan befolyásolja az alvás minőségét. A tanulmányok azt mutatják, hogy a C-vitamin étrend-kiegészítők káros mellékhatásai közé tartozik a fejfájás, a fáradtság, az álmosság és még az álmatlanság is.
5.) Gyomor-bélrendszeri problémák
A C-vitamin-kiegészítők szedése során az egyik leggyakoribb panasz a gyomor-bélrendszeri problémák. Ezek közé tartozik a hasmenéstől kezdve a hányingeren át a hasi görcsökig minden.