A cikk Dr. Vida Zsuzsanna neurológus, szomnológus részletezi az alvás közbeni beszéd okait, megjelenésének formáit és azt, mikor érdemes orvosi segítséget kérni.
Az alvás közbeni beszéd egyfajta paraszomnia, vagyis alvászavar. A JóAlvás Központ főorvosa, dr. Vida Zsuzsanna elmondta, hogy ez az öntudatlan jelenség jellemzően 30 másodpercig tart , és változatos formákat ölthet, mint például suttogás vagy akár kiabálás is.
Férfiaknál és nőknél ugyanaz az arányban fordul elő , és családi halmozódás is megfigyelhető, ami az örökölhetőséget jelzi. Az alvás közbeni beszéd az alvás bármely szakaszában jelentkezhet, és kiváltó okai között szerepelnek gyógyszerek, érzelmi stressz vagy mentális problémák .
Az alvás közbeni beszéd tünete lehet a Rem-függő magatartászavarnak (RBD) , amelyet intenzív érzelmek, sikítás vagy ordítás kísérhet. Ilyen esetekben gyakran alvajárás is társul , és az érintettek erőszakosan viselkedhetnek.
Ha a probléma felnőtt korban hirtelen jelentkezik, érdemes orvoshoz fordulni , mivel a megfelelő éjszakai pihenés hiánya súlyos következményekkel járhat. A diagnózis felállításához alvásvizsgálat és részletes kikérdezés szükséges . Dr. Vida Zsuzsanna hangsúlyozza, hogy a háttérben álló okokat fel kell tárni a tünetek kezeléséhez. Az alvási napló vezetése segít a személyre szabott kezelési terv kidolgozásában.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |