Lapos has önsanyargatással? Az anorexiás beteg számára az jelent dicsőséget, ha napokig kibírja 1-2 almán, miközben a gyomra fokozatosan összeszűkül, és a hasa beesik! Végül eljut a teljes tápanyaghiányos állapotig, amikor már csak vegetál – azaz éppen csak, hogy „életben” van. Az önsanyargatásnak a beteg általában kétféle módját választja: egyesek koplalnak, mindenféle élelmiszert megvonnak a […]
Lapos has önsanyargatással?
Az anorexiás beteg számára az jelent dicsőséget, ha napokig kibírja 1-2 almán, miközben a gyomra fokozatosan összeszűkül, és a hasa beesik! Végül eljut a teljes tápanyaghiányos állapotig, amikor már csak vegetál – azaz éppen csak, hogy „életben” van.
Az önsanyargatásnak a beteg általában kétféle módját választja: egyesek koplalnak, mindenféle élelmiszert megvonnak a szervezetüktől. Mások minél hamarabb szeretnének megszabadulni a bevitt tápláléktól, ezért hashajtókat szednek, vagy szájon át igyekeznek kiadni azt, aminek a gyomorban lenne a helye. Az sem ritka, hogy a legyengült szervezetet sokszor extrém mennyiségű sportolással trenírozzák akár napi több órán keresztül is!
Apró lépésekkel a sikerért
Tilos az anorexiás beteget azzal fenyegetni, hogy ha nem eszik, akkor előbb-utóbb annyira legyengül a szervezete, hogy abba bele is halhat. Az első lépés az, hogy rávegyük a közös étkezésekre. Utána az, hogy az eszem-iszomnak megadjuk a módját.
– Az együtt étkezéseket mindig kössük valamilyen kellemes élményhez: például egy izgalmas mozihoz, lazító színházlátogatáshoz, de sokszor az is elég, ha az étkezőasztal vázájában elhelyezünk egy vidám virágcsokrot, és ízlésesen megterítünk.
– Mindig csak annyi ételt szedjünk a beteg tányérjára amennyit kér, de figyelmeztessük arra, hogy azt meg kell ennie.
– Beszéljük meg vele az étrendet: tájékozódjunk róla, hogy mit enne meg legszívesebben, és igyekezzünk legalább háromféle menüt összeállítani számára. Figyeljünk arra is, hogy az összeállított ételsor gazdag legyen tápanyagokban.
– Fontos, hogy az ételadagokat csak fokozatosan növeljük, mert ellenkező esetben súlyos egészségkárosodás is előfordulhat. Ebben az esetben, a gyógyulás előrehaladtával tanácsos orvos vagy dietetikus tanácsát kérni.
Javasolt ételek:
- Csak krém,- és gyümölcslevesek fogyaszthatók, mert az „üres” levesek telítenek és alacsony a tápanyagtartalmuk
- Különféle mártások, mint például a sajtból,- kaporból készült szószok, de ügyeljünk az adagolásra, mert ezek a magas zsírtartalom miatt (különösen a sajtszószok) könnyen hasmenést okozhatnak
- Köretnek, a párolt (vajban megforgatott) ételek, csőben sültek, burgonyapüré-dúsítva, tésztafélék zöldségekkel megbolondítva (pl.: parajos penne, reszelt sajttal) ajánlottak
- Joghurttal, tejföllel készített főzelékfélék, amelyeknek a tetejét megszórhatjuk pirított morzsával
- Tojásos ételek, azok közül is a lágy tojás, a bundás zsemle,- és kenyér, vagy a sajttal szórt tükörtojás
- Főtt, párolt zsírszegény húsok, – amelyeket később elkészíthetünk zöldséges – tejszínes ragunak – vagy egytálételként, töltött-, és rakott zöldségekkel, esetleg burgonyával is tálalhatunk
- Eleinte csak a piskótából, gyümölcsből készült nassolnivalókat, esetleg a máglyarakást és pudingokat fogyasszon a beteg. Később megkóstolhatja a nehezebb vajas süteményeket is, de csak óvatosan.
- Ha a kenyeret nem kívánja a beteg, akkor adhatunk neki puffasztott szeletet, vagy valamilyen könnyű abonett-félét.