Fittebbnek érzed magad egy kis mozgás után? Ez nem is csoda: egy új kutatás kimutatta, hogy rendszeres sportolással tényleg fiatalon tarthatjuk magunkat.
Az eddig sem volt kérdéses, hogy a testmozgás és az aktív életvitel hívei idős korukra is egészségesebbek az átlagosnál, de egy új kutatás azt is bebizonyította, hogy náluk az öregedés fizikai és szervi jelei is kevésbé jelentkeznek.
A kísérletet végző professzorok szerint 24 éves kortól kezdődik az öregedés folyamata, ugyanis a reakcióidőnk ekkor van a csúcson, az idegrendszerünkben pedig ezek után folyamatos visszaesés figyelhető meg.
45 éves kor után a végtagok fájdalma, illetve a különböző izomgyulladások gyakorisága is egyre növekszik, olyannyira, hogy az 55 éven felüliek 75%-a már szenved a térdízület kopásától. Egy friss kutatás azonban bebizonyította, hogy mindezeket hatásosan meg lehet előzni négy egyszerű szabály betartásával.
Bár a professzorok figyelmeztetnek arra, hogy a szabályok alkalmazásával sem az ősz hajszálainktól, sem a porckopási fájdalmaktól nem tudunk végleg megszabadulni, betartásukkal képesek lehetünk lelassítani, illetve enyhíteni az öregedés folyamatát.
1. Rendszeres testmozgás
A kísérlet szerint heti kétszer 20-30 perc HIIT (azaz magas intenzitású intervall) edzés 30%-kal képes tovább fenntartani a jelenlegi egészségügyi szintünket; napi 10 perc folyamatos séta pedig 15%-kal erősíti a szervezetünket.
2. Nyújtások, légzőgyakorlatok alkalmazása
A testmozgások előtt és után legalább 10 percet töltsünk az izmaink bemelegítésével, az ínszalagok nyújtásával és a helyes légzés gyakorlásával. A professzorok szerint ennek elmulasztása a korunk növekedésével egyre inkább nem kívánt sérülésekhez és gyulladásokhoz vezethet.
3. Tarstuk be az arányokat!
A testmozgásokat a 20:80 arányok szerint ajánlott végezni, amely annyit tesz, hogy 20 magas intenzitású perc mellé 80 könnyen elvégezhető, laza mozdulatsort végezzünk el, melyek teljesen átmozgatják a testet.
4. Étkezzünk egészségesen!
A változatos és kiegyensúlyozott étrend fontosságát nem győzzük elégszer hangsúlyozni: a professzorok szerint a magas zsírtartalmú ételeket érdemes elkerülni, a fehérjében, zöldségekben és teljes kiőrlésű búzalisztben gazdag ételeket viszont fogyasszuk minél többször!