Ha ébredés után megméred a súlyodat és a vártnál többet látsz a mérleg mutatóján/kijelzőjén, akkor könnyen pánikba eshetsz. Pedig a hirtelen változás általában nem a zsírégetéshez, hanem a tested jelentős vízvisszatartásához kapcsolódik.
Az alábbi okok könnyedén becsaphatnak a mérés kapcsán.
1. Túl sós ételeket ettél
Sózással fantasztikus ízhatásokat érhetsz el, de a súlyodat is befolyásolja. A benne lévő nátrium miatt több vizet tárolnak a sejtjeid, ezt jelzi a mérleg. Az ivóvíz segít abban, hogy az extra nátrium kiürüljön a szervezetedből.
2. Tésztapartin vettél részt
A sportolók jól tudják, hogy a szénhidrátraktárak feltöltése mennyire fontos. Ha folyamatosan jelentős mennyiséget eszel például tésztából, akkor nem lesz kiugró eltérés. De a ritkán elfogyasztott, nagyobb mennyiségű dózis (például verseny előtti napon), hirtelen súlygyarapodást eredményezhet.
3. Fárasztó edzés után vagy
Tegnap anyait-apait beleadtál, de ahelyett, hogy az erőfeszítéseidnek látszata lenne, az éjszaka során nehezebbé váltál. Mi lehet az oka? A kemény edzések során apró izomrost-szakadások keletkeznek, a tested igyekszik ezeket helyrehozni. Ehhez folyadékra is szükség van, ami a mérleg mutatóján látható lesz. Megfelelő mennyiségű és minőségű evéssel és ivással gyorsíthatod a regenerálódást.
4. Túl feszült vagy
Ha túl sokat idegeskedsz, akkor a szervezeted növelheti a kortizoltermelést, ami közvetlenül befolyásolja a vízvisszatartást és a súlyodat is.
5. Nem aludtál eleget
Ha a kevés pihenést több csésze kávéval próbálod ellensúlyozni, akkor gyarapodhat a súlyod is. Ugyanis az alvás mennyisége is befolyásolja a kortizoltermelést, a tested így harcol a fáradtság ellen. Próbálj többet pihenni.
6. Túl sok édességet ettél
Több víz lehet a szervezetedben a cukor miatt is. Ha túl sokat fogyasztasz belőle, akkor növeli az inzulinszintet, ami pedig megakadályozza, hogy a víz a megszokott mennyiségben távozzon a testedből. A cukor a szénhidráttartalom miatt is hirtelen gyarapíthatja a súlyodat.
Fotó: 123RF