“Kedves András! A nővéremnek jelentős túlsúlya van, amitől szép lassan szeretne megszabadulni. Soha nem volt vékony alkat, s ha le is fogyott egy idő után a duplája jött vissza. Jelenleg 165cm/93 kg. Két hónapja egy kisfiúnak adott életet, császárral. Még szoptat (részben), de sajnos a kilók így is maradtak. Ezeket a szempontokat figyelembe véve milyen étrend […]
“Kedves András!
A nővéremnek jelentős túlsúlya van, amitől szép lassan szeretne megszabadulni. Soha nem volt vékony alkat, s ha le is fogyott egy idő után a duplája jött vissza. Jelenleg 165cm/93 kg. Két hónapja egy kisfiúnak adott életet, császárral. Még szoptat (részben), de sajnos a kilók így is maradtak. Ezeket a szempontokat figyelembe véve milyen étrend kialakitását tudnád javasolni, amely elősegíti a testsúly csökkenést, és tekintettel van a szoptatasra is? A napi ötszöri étkezés, illetve a vacsora elfogyasztasa este 6 óra előtt mennyire javasolt a kismamáknak?
Köszönöm szépen a segitséget!”
Kedves Levélíró!
Nővéred sajnos már bőven az elhízottak közé sorolandó orvosi, dietetikusi szempontból, ami azt jelenti, hogy egyedül, szakemberek bevonása nélkül nehezen kezelhető tartósan problémája.
25-35 kg leadása jojózás nélkül ritkán sikerül tartós életmódváltás nélkül.
Javaslataim:
- A szoptatás ideje alatt – amíg ez a döntő tápláléka a babának -, addig nem tanácsos belekezdeni semmilyen fogyókúrába, csak az egészséges táplálkozásra és biztonságos eredetű élelmiszerek fogyasztására ügyelnék.
- Később egy orvosi kivizsgálással, laborvizsgálatokkal egybekötve kezdve lehetne elkezdeni az óvatos sportolást (izület kímélés!) és az étrend módosítását.
- Normál étrend és némi séta mellett a szoptatás (bőséges folyadékfogyasztásra ügyelni kell!) általában már önmagában fogyást eredményez.
- A napi 5 étkezés továbbra is javasolt, ami gyakori hiba az a maradékok és gyermekételek nassolása – ezt el kell kerülni!
- A vacsora időpontja nem olyan fontos kérdés, ha mennyiségét és összetételét tekintve kedvező az étel.
Üdvözlettel
Tihanyi András