Bizonyára te is próbáltál legalább egyszer fogyókúrázni, ha pedig másból sem áll az életed, mint az állandó diétázásból, akkor ideje kicsit megvizsgálnod, hogy mi lehet annak az oka, hogy nem akar elmozdulni a mérleg nyelve. Összeszedtük a leggyakoribb diétával és testmozgással kapcsolatos hibákat, melyeket szinte mindenki elkövet. 1. Megvonsz magadtól minden tápanyagot Miért rossz? A […]
Bizonyára te is próbáltál legalább egyszer fogyókúrázni, ha pedig másból sem áll az életed, mint az állandó diétázásból, akkor ideje kicsit megvizsgálnod, hogy mi lehet annak az oka, hogy nem akar elmozdulni a mérleg nyelve. Összeszedtük a leggyakoribb diétával és testmozgással kapcsolatos hibákat, melyeket szinte mindenki elkövet.
1. Megvonsz magadtól minden tápanyagot
Miért rossz? A bőröd, a körmöd és a hajad mellett a kedved is meg fogja sínyleni a túl drasztikus fogyókúrát.
Persze csökkentsd a napi kalóriamennyiséget, de nem mindegy, hogy ezt hogyan teszed. Ha mindent megvonsz magadtól, és kizárólag salátaleveleken élsz, akkor szervezeted nem jut hozzá a megfelelő mennyiségű zsírhoz, szénhidráthoz, fehérjéhez, nem beszélve a vitaminokról és egyéb ásványi anyagokról. Ha ezekből hiányt szenvedsz, akkor hiába a tökéletes alak, a hiányállapot miatt még ennek sem fogsz tudni örülni, ráadásul a szervezetedet is lestrapálod. Hogy ezt elkerüld, mindig étkezz változatosan, és a menüd tartalmazzon megfelelő mennyiségben minden tápanyagot, így a diétád hosszútávon is látványos eredményt hoz, és nem fogod egy hét után visszahízni a leadott kilókat.
2. Túl sokat futsz, sétálsz, mozogsz
Miért rossz? Az extra megerőltetés miatt szinte elkerülhetetlen, hogy ne sérülj le.
Szeretsz futni vagy sétálni, és minden lehetőséget megragadsz arra, hogy kedvenc sportodat űzd? Ez dicséretes, hiszen a sport elengedhetetlen kelléke egy sikeres fogyókúrának, de túlzásba sem érdemes esni, hiszen komolyabb sérüléseket is összeszedhetsz. A bokád, a térded és a lábad egyéb érzékeny területei az extra megerőltetéstől sztrájkolhatnak, így igen könnyen az orvosnál köthetsz ki. A megoldás: sportolj, de csak mértékkel illetve csak fokozatosan növeld az adagot, ne akarj túlbuzgóságodban már az első héten egy maratont futni. Ha erre ügyelsz, akkor nem kell heteket kihagynod egy-egy sérülés miatt. Mindez persze más sportokra is vonatkozik.
3. Nem megfelelő a testtartásod
Miért rossz? Akár sportolsz, akár dolgozol, a nem megfelelő testtartásnak előbb-utóbb a hátad látja kárát.
Tipikus példa az irodai asztal előtt történő görnyedés. De sportolás közben is gyakori hiba, hogy a hátad nem megfelelő pózban van. Futás, biciklizés közben is sokat ronthatsz a hátad egészségén. Sajnos már az iskolában elkezdődik ez a probléma, így felnőttként elég nagy odafigyelést igényel ennek korrigálása. Továbbá fontos, hogy a hát és has izmait is erősítsd. Mivel főleg a lábakra és a popsira koncentrálunk, ezekről az izomcsoportokról gyakran megfeledkezünk, pedig a hát megfelelő izomzata elengedhetetlen, hogy minőségi sportot tudjál űzni, illetve ne kelljen hátfájással küzdened már fiatalon.
4. Sportolás közben nem frissítesz rendesen
Miért rossz? Ha a kemény edzés közben nem pótolod az elveszített ásványi anyagokat, vagy előtte-utána nem veszel magadhoz megfelelő mennyiségű kalóriát, akkor az immunrendszered gyorsan legyengülhet.
Továbbá, ha sport előtt nem fogyasztasz elegendő kalóriát, akkor az anyagcseréd lelassul, így hiába edzel kőkeményen, kevesebb kalóriát fogsz elégetni, mintha felszerelkeznél megfelelő energiával. Ráadásul az immunrendszered is legyengül, melynek hatására könnyebben tudsz összeszedni valamilyen nyavalyát, mely kiüt a nyeregből, és pár hétig búcsút mondhatsz a testmozgásnak.
5. Nem hagyod a tested pihenni
Miért rossz? Romlik az alvás minősége.
Ha egész nap alig bírod nyitva tartani a szemed, éjszaka viszont csak éberen hánykolódsz az ágyban, akkor nagy valószínűség szerint túlterhelted magad. További jelek, hogy túlzásba vitted az edzést: extrém izomláz, akaratlan fogyás, menstruációs problémák, étvágytalanság. Hagyd, hogy a tested kipihenje magát, és ne eddz minden nap órákat a konditeremben, hetente iktass be legalább egy-két pihenőnapot, hogy a tested fel tudja dolgozni az edzést. A túlzásba vitt mozgástól továbbá nem leszel szálkásabb, feszesebb, ellenben úgy nézel majd ki, akibe csak hálni jár a lélek.
6. Megpróbálsz még 5 kilót ledobni
Miért rossz? A stressz miatt túlevés kockázata áll fenn.
Az ismételt fogyókúra stresszhelyzetet teremt. A stressz hatására pedig az agyad éhséggel reagál, melynek szinte lehetetlen ellenállni. Így hamar a kipakolt hűtő előtt találod magad. Fontos, hogy, ha ismételten diétába vágod a fejszéd, akkor egy teljes életmódváltást hajts végre, tehát ne kezd turbódiétába, hanem az egészséges étkezés és a sport az életed része legyen, így az iszonyú bosszantó jojó-effektusnak is búcsút inthetsz.
7. Extrém fogyókúrába kezdesz
Miért rossz? Visszajönnek a leadott kilók.
Ha próbáltad már a kéthetes káposztaleves diétát, bizonyára ismerős, hogy a kúra vége utána leadott kilók visszajönnek. A drasztikus fogyókúrák hátránya, hogy a jótékony hatásuk kicsi, viszont annál többet árthatsz vele magadnak. A turbódiéták esetében gyakori jelenség, hogy az ember alatt egy-két hét alatt többet mutat a mérleg nyelve, mint a diéta kezdete előtt. Egy újabb ok arra, hogy mellőzzük az önsanyargatást az életünkből.