Nagyon sokféle fogyást kiegészítő szer van használatban a világon. Némelyik felgyorsítja az anyagcserét, némelyik pedig megakadályozza a zsírsejtek és étel felszívódását. És ott vannak még a hashajtók, melyek segítenek kiüríteni a salakanyagokat a szervezetből, belekből.
Hashajtót általában akkor használnak az emberek, amikor székrekedés gyötri őket. Sok gyártó azonban a fogyás elősegítése érdekében dobja piacra a hashajtóját. Amikor gyorsan akarnak megszabadulni felesleges kilóktól, gyakran fordulnak az emberek hashajtókhoz. Ez azonban nem a legjobb választás.
Az így elér fogyás nem tartós. A hashajtóval fogyók gyakran számoltak be jójó-effektusról, vagyis gyors visszahízásról. Mindamellett, hogy a hashajtók rendszeres használata komoly egészségügyi panaszokat okozhat.
Gyomorgörcsök
Ha hashajtókat használsz a fogyáshoz, készülj fel rá, hogy gyomorgörcsökkel kell megküzdened. Az egyik gyakori mellékhatása a hashajtóknak a bélgörcs, ilyenkor az az erő gyötör, amivel a beleid kipréselik a zsírt.
Hasmenés
A hashajtók gyakori mellékhatása a hasmenés. Ilyenkor sajnos fennáll a kiszáradás veszélye is. Kerüld a hashajtót, ha nem szeretnél a kiszáradás okozta panaszoktól szenvedni. Az anyagcseréd lelassulása miatt pedig a fogyást is nehezítheti a hasmenés.
Kiszáradás
Sajnos a hashajtók használata gyakran vezet kiszáradáshoz. A hashajtók a vizet is kiszipolyozzák a szervezetedből, ez pedig komoly problémákat okoz, akár a székletürítésnél is. A kiszáradás akár remegést, homályos látást, vesekárosodást, eszméletvesztést, de szélsőséges esetben még halált is okozhat.
Vérzés a végbélben
A gyakori wc-re járás következményeként sokan megtapasztalják a rektális vérzést. Ennek az elkerülése érdekében ne használj hashajtó hatású fogyitablettákat!
Hányás
Az érzékeny gyomor reagálhat így a hashajtókra. Ennek oka az, hogy a tabletta irritálja a nyálkahártyát. A sok hányás kiszáradáshoz és egyéb egészségügyi panaszokhoz vezet.
Ájulás
Mivel a folyamatos hashajtószedés együtt jár a folyamatos hasmenéssel, könnyen léphet fel eszméletvesztés. A sok vízvesztés miatt gyakori ez a panasz. Ilyenkor nagyon fontos konzultálni orvossal!
Elektrolit-zavar
A hasmenés miatt könnyen elektrolit-zavar léphet fel a szervezetben. A nátrium, kálium és kalcium létfontosságúak a szervek megfelelő működéséhez. Ha a hasmenés következtében ezek kiürülnek, az mentális zavarokhoz, izomfáradtsághoz, görcsökhöz, szabálytalan szívveréshez, akár halálhoz is vezethet.
Rezisztencia
Amikor gyakran szed hashajtót valaki, akkor egy idő után egyre több, nagyobb adagra van szüksége a bélmozgások előidézéshez. A nagyobb adag pedig nagyobb kockázatot jelent. És az is előfordulhat, hogy utána már csak akkor tud üríteni, ha hashajtót vett be, másként nem.
Belsőszerv-károsodás
A mindennapi hashajtószedés akár a belső szervek károsodásához is vezethet. Okozhat irritábilis bél szindrómát (IBS), vagy akár májkárosodást is. Bizonyos kutatások szerint összefüggés mutatható ki a hashajtók rendszeres szedése és a vastagbélrák között.
Hashajtót szedni tehát nem éri meg. A hatás átmeneti, és nagyon nagy a kockázata annak, hogy visszafordíthatatlan károkat okozol a testedben.
Fotó: Profimedia – Red Dot