Aligha fogsz olyan embert találni, aki nem szereti az édességeket: a csokik, bonbonok, cukorkák, sütemények és kekszek között mindenki talál a fogára való. A hatalmas kínálat miatt viszont sok félrevezető infóval is találkozhatunk – ezekről most lerántjuk a leplet!
1. tévhit: A rágógumit évekig emészti a szervezet
Úgy 10 évvel ezelőtt terjedt el ez a fals információ, aminek köszönhetően többé senki sem nyelte le, hanem inkább kukába dobta a rágógumiját. Bár rágás közben nem deformálódik el a rágógumi, a gyomorba érve egyből szétszakad pici darabokra, amit aztán könnyen meg lehet emészteni – csakúgy, mint a többi ételt.
2. tévhit: Pattanásos leszel a csokitól
Valószínűleg a túl sok csokit fogyasztó tinilányok találták ki, de komoly alapja nincs. Sem az édességek, sem a zsíros ételek nem okoznak aknét és pattanást, csak akkor, ha rendszeresen túlzott mértékben eszel belőlük, ami azért elég ritka.
3. tévhit: A fehér csokoládé a tejcsoki egyik változata
Az az igazság, hogy semmi kakaó nincs benne – tehát nem is igazi csokoládé. A fehér színt főként nem is a színezékekkel érik el, hanem azzal, hogy csak kakaóvaj van benne, ami fehéres árnyalatú. Ezért van az, hogy nem minden csokirajongó kedveli a fehér változatot.
4. tévhit: Az édességek negatívan befolyásolják a gyerekek koncentrációs képességét
Egy újabb tévhit, aminek a mai napig rengetegen bedőlnek. Az édességek nem okoznak sem hiperaktivitást, sem viselkedészavart, amit már több kutatócsoport is bebizonyított.
5. tévhit: Az édeségek roncsolják a fogakat
Az édességek nem okoznak fogkövet, de csakúgy, mint minden étel és ital, baktériumokat termelnek a szájban, a fogakon és az ínyen, amiket minél előbb el kell távolítani. Az viszont nem igaz, hogy az édességek kifejezetten roncsolják a fogakat – maximum akkor, ha egyáltalán nem mosol fogat.
6. tévhit: A rágózás megterheli a fogakat
Logikusnak tűnhet, hiszen a rágózás folyamatosan igénybe veszi az állkapcsot és a fogakat, ami miatt repedezett és csipkés szélű fogaink lehetnek – viszont mégsem igaz. A cukormentes rágógumi inkább hozzájárul a megfelelő szájhigiéniához, mivel a rendszeres rágózás „kipucolja” a baktériumokat a fogak felszínéről.
Fotó: 123RF