Az anyagcsere az egyik alapja annak, hogy az általad elfogyasztott élelmiszert az szervezeted energiává alakítsa.
Az idő előrehaladtával természetes folyamat, hogy az anyagcseréd már nem működik olyan gyorsan, mint 20 évesen, de ha az alábbi tüneteket tapasztalod magadon, érdemes szakemberhez fordulnod, hiszen az anyagcsere-működés csökkenésének számos oka lehet, többek közt pajzsmirigy problémák, melyeket mindenképp érdemes kezelni.
1. Állandó fáradtság
A kialvatlanság, valamint egy kemény edzés, természetesen, tud fáradtságot produkálni, de ha egyiket se tudod betudni konstans fáradtságod okának, akkor lehet, hogy anyagcsere-problémáid vannak. A belassult anyagcsere egyik tünete lehet a szűnni nem akaró fáradtság.
2. Bőrpanaszok
Bár számos más oka is lehet a haj- és bőr minőségének romlásának, érdemes a listára venni a lassú anyagcserét is, mely miatt a sejtmegújulás nem történik megfelelő ütemben, így a hajad és a bőröd is szárazzá válhat.
3. Sóvárgás
Ha elegendőt alszol és edzel, mégis azt érzed, hogy szinte sóvárogsz valamilyen cukros étel után, az annak a jele is lehet, hogy tested nem tudja megfelelően átalakítani a bevitt táplálékot a szervezet működéséhez szükséges megfelelő energiává.
4. Súlynövekedés
Mint az anyagcsere lassulása, az is természetes, hogy a idősebb korban felszedsz pár kilót, illetve nehezebben szabadulsz meg tőlük, de ha egészséges étkezés és edzés mellett is azt tapasztalod, hogy nem vagy alig apadnak le a kilók, mindenképp érdemes orvos és dietetikus segítségét igénybe venni.
5. Állandó vacogás
A lassú anyagcsere további jele lehet, hogy folyamatosan fázol, ugyanis a szervezeted takaréklángon működik, nem fűti fel a tested, így, még ha nincs extra hideg is több réteg ruhát viselsz, hogy felmelegedj.
Fotó: 123RF