Állandóan korog a gyomrod? Sokszor úgy érzed, olyan üres, hogy rögtön kilyukad, ha nem eszel valamit? Csodálkozol, miért tőr rád állandóan a farkaséhség? Most megtudhatod, milyen okok állhatnak a háttérben.
Ha rájöttél, hol követed el a hibát, tegyél ellene, hogy elkerüld az éhséget elűző többletkalóriák okozta hízást.
1. Túl keveset eszel
A legevidensebb oka az éhségnek, hogy nem viszel be a nap folyamán elég tápanyagot a szervezetedbe. Aktív életmódot folytatsz? Rendszeresen edzel? Valószínű, hogy diétádat nem az aktivitásodhoz alakítottad. Tölts le egy alkalmazást, ahol rendszeresen követheted a bevitt és a leadott kalóriákat is.
2. Rosszul van összeállítva az étrended
Nemcsak a túlzottan szigorú diéta, de a nem megfelelő táplálékok is éhségrohamokat okozhatnak. Sajnos többségünk túl sok szénhidrátot fogyaszt, viszont alig eszünk rostot, illetve fehérjéből és zsírokból is keveset. Sajnos ez utóbbi háromra van leginkább szükség a jóllakottságérzethez. Figyelj rá, hogy kiegyensúlyozott legyen a diétád, és gondoskodj a rendszeres étkezésekről is.
3. Kihagysz étkezéseket
El is értünk a következő hibához: az étkezések kihagyásához. Elalszol, ezért nincs időd reggelizni? Hogy el tudj készülni időre a munkáddal, nem veszed ki az ebédszünetet? Ismerős? Nem véletlen, hogy estére farkaséhség gyötör. Gyakran nem is vesszük észre a nap folyamán elmaradt étkezéseket, vagy azt gondoljuk, ezzel csak felgyorsítjuk fogyásunkat. Pedig az esti túlevés és a rendszertelen étkezés miatt pont az ellenkezője történik majd. A három főétkezés közé iktass be két egészséges nasit, hogy egyensúlyban tartsd a vércukorszinted, és az anyagcseréd is megfelelően működhessen.
4. Valójában szomjas vagy
Tipikus hiba, hogy a szomjúságot összekeverjük az éhséggel. Az agy egyik fontos része, a hipotalamusz felel többek között az anyagcsere folyamatok központi szabályozásáért. Az éhség- és a szomjúságközpont egymás mellett helyezkedik el, emiatt sokszor akkor is müzliszeletet eszünk, amikor valójában innunk kellene. Igyál meg egy nagy pohár ásványvizet, és ha ezután is fennáll az éhségérzet, csak akkor egyél.
5. Állandóan a közösségi oldalakon lógsz
Kiadós vacsorát rendelsz a Facebook bejelentkező kép kedvéért? Csak azért sütsz, hogy feltölthesd a képet és a receptet az Instagramra, de utána meg is eszed? A leggyakrabban használt hastaged a foodporn? Ez az a diétacsapda, amivel még szüleinknek garantáltan nem kellett megküzdenie. Ugyanis a rengeteg ételfotó növeli a ghrelin, vagy másként “éhséghormon” szintjét. Egy újabb ok, amiért megéri néha leszakadni az okostelefonról.
6. Nem alszol eleget
Az alváshiány jelentős hatással van az éhségre és a bevitt kalóriákra. Az alvásra fordított kevés idő csökkenti a leptin hormon szintjét, ugyanakkor növeli a ghrelinét, ezáltal állandó éhségérzetet okozva. Nem véletlen, hogy a kutatások is sorra bizonyítják, az alváshiány egyenes út az elhízáshoz. Fordíts napi 7-8 órát alvásra, a szervezeted garantáltan megköszöni majd neked, és helyreáll az éhség-jóllakottság egyensúlya is.
7. Túl bőséges a vacsorád
Bár elsőre nem hangzik logikusan, de ha túlságosan sokat eszel vacsorára, másnap garantáltan kínzó éhség ébreszt. Hogy miért? A kutatók sem tudják még a pontos választ, de valószínűleg a cukorral és az inzulinnal hozható szoros összefüggésbe. Ha túl sok szénhidrátot (fehér kenyeret, tésztát, desszertet) fogyasztunk estére, az hirtelen megemeli a vércukorszintet, reggel pedig éhségrohamokat okoz.
8. Menstruálni fogsz
A nők jól ismerik a jelenséget: a menstruáció előtti napokon szinte mindent fel tudnának falni. A sóvárgás tárgyai leginkább az édességek, mint a csokoládé, a fagylalt és a sütemények. A menstruációs ciklus második felében nő az étvágy és az energiabevitel. A progeszteron szint ilyenkor általában az egekbe szökik, emiatt az éhségrohamok mellett a rossz hangulat is jellemző.
9. Unatkozol
Mielőtt ennél, tedd fel magadnak a kérdést: éhes vagy, esetleg csak unatkozol? Meglepő, de sokan nem tudnak különbséget tenni a kettő között. Megennél egy almát natúr joghurttal, vagy egy salátát? Ha nem, akkor csak elfoglaltságot keresel. Evés helyett inkább olvass vagy menj el az edzőterembe!
10. Gyógyszereket szedsz
Sokféle gyógyszer hatással van az étvágyra és az éhségre, mint például az antidepresszánsok és az allergiagyógyszerek. Sajnos az általuk generált éhség csak akkor múlik el, ha abbahagyjuk a szedésüket. De sajnos ez egyáltalán nem opció, ha szükséged van az adott gyógyszerre. Konzultálj a kezelőorvosoddal, hátha van lehetőség csökkenteni az adagot, vagy leváltani egy másik, hasonló hatású készítményre, amelynek nem ilyen erős az étvágyra gyakorolt mellékhatása.
11. Túl gyorsan eszel
Állandóan fel vagy pörögve, és szinte csak befalod az ételt? Mindig te végzel elsőként az asztalnál? Sajnos, ilyenkor bár a gyomrod tele lesz, elmarad a jóllakottságérzet, mivel az agynak több időre lenne szüksége ahhoz, hogy regisztrálja az adott étkezést. Emiatt akkor is tovább eszel, ha valójában már nem vagy éhes. Fókuszálj az evésre, próbálj meg lassabban enni, alaposan megrágva minden falatot. A főétkezés tartson legalább 20 percig, mert ennyi időre van az agynak is szüksége.
Fotó: 123RF